Jak radzić sobie z zapaleniem węzłów chłonnych?

Opiekun artykułu: kijafa
Advertising
Jak radzić sobie z zapaleniem węzłów chłonnych?

Jak radzić sobie z zapaleniem węzłów chłonnych?

Zapalenie węzłów chłonnych bardzo często przytrafia się w wyniku zakażeń bakteryjnych. Jest bardzo dużo objawów, które wskazują na to schorzenie. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak leczyć zapalenie węzłów chłonnych i jak mu zapobiegać .

Advertising
Advertising
  • Przyczyny

    Musisz poznać przyczyny zapalenia węzłów chłonnych, by móc im później zapobiegać. Przede wszystkim ważne jest, czy masz w swoim organizmie jakieś wirusy, bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Zakażenia bakteryjne i infekcje skórne również mogą być powodem zapalenia. Jeżeli jesteś chory na gruźlicę lub chorobę kociego pazura, także możesz spodziewać się wystąpienia tego schorzenia.

  • Objawy

    Objawy

    Na podstawie pewnych objawów możesz określić, czy masz do czynienia z zapaleniem węzłów chłonnych. Ból podczas dotykania jest pierwszym poważnym objawem. Jeżeli towarzyszy temu wrażliwość i zaczerwienie w okolicy węzłów, a do tego są one twarde, możesz mieć zapalenie węzłów chłonnych. Ropień powoduje, że węzły są w dotyku gumowate. Sama możesz ocenić, czy może to być zapalenie węzłów chłonnych, ale wizyta u lekarza jest konieczna, jeżeli pojawiają się te niepokojące objawy.

  • Diagnoza

    Diagnoza

    Gdy zauważysz pierwsze objawy, udaj się do lekarza, by potwierdzić swoją diagnozę. Doktor zadba o to, by dowiedzieć się, jaka jest przyczyna zapalenia, jeżeli ono rzeczywiście występuje. Zleci biopsję i posiew zakażonego miejsca i wszystko ustali. Sprawdzi, czy w okolicach węzłów widoczne są jakiekolwiek skaleczenia i zada ci pytania, dzięki którym stwierdzi, co ci dolega.

  • Metody leczenia

    Zaraz po tym, jak dowiesz się, że cierpisz na zapalenie węzłów chłonnych, zabierz się za ich leczenie, bo choroba szybko się rozprzestrzenia. Możesz skorzystać z antybiotyków, ale zacznij od tych naturalnych. Najlepszym wyborem jest srebro koloidalne. Stan zapalny złagodzisz dzięki lekom przeciwzapalnym, a ból zlikwidujesz tabletkami przeciwbólowymi. Zimne okłady również złagodzą ból, dlatego warto je przykładać. Jeżeli powstał ropień, w szczególnych przypadkach będzie potrzebny zabieg, który usunie płyn w nim zawarty. Niestety, nie możesz spodziewać się szybkiego wyzdrowienia. Jeżeli zażyjesz antybiotyki, pokonasz chorobę, ale dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Także nie jest to takie łatwe. Efekt leczenia zależy jeszcze od stadium, w jakim znajduje się choroba.

  • Komplikacje

    Zapaleniu węzłów chłonnych mogą towarzyszyć bardzo poważne komplikacje. Następstwem choroby mogą być sepsa, przetoki, cellulitis i tworzenie się ropnia. Z tego powodu nie można lekceważyć tego schorzenia i w żadnym przypadku nie należy odkładać leczenia.