Jakie są właściwości aloesu?
Jakie są właściwości aloesu?
Aloes posiada szczególne właściwości nawilżające, dlatego znalazł zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce. Miąższ jego liści zawiera 96 procent wody. Ponadto znajdują się w nim witaminy B1, B2, B3, C oraz beta-karoten. Bierze również czynny udział w produkcji kolagenu mającego działanie liftingujące. Jeżeli chcesz skorzystać z dobrodziejstw płynących z właściwości aloesu, możesz zakupić gotowe preparaty z jego wyciągiem lub postarać się o swoją roślinkę. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty uzyskuje się z 2 – 3 letniego aloesu. Przed ścięciem liści do celów pielęgnacyjnych zaprzestań podlewania rośliny na około 2 tygodnie. Najdorodniejsze są dolne liście aloesu, to właśnie je odrywaj w celu przygotowania domowych kosmetyków. Liście należy włożyć do lodówki na minimum 10 dni przed planowanym ich wykorzystaniem.
Aloes dla twarzy
Aloes wykazuje skuteczność w leczeniu wyprysków, jako środek nawadniający oraz odżywczy. W przypadku zmian trądzikowych dzięki bakteriobójczym właściwościom działa kojąco na naskórek. Nawilżające właściwości aloesu pozwalają na odzyskanie właściwego nawodnienia skóry. Zestaw witamin zawarty w miąższu odżywia natomiast wymagającą skórę twarzy. W aptece znajdziesz szereg kosmetyków z aloesem, które możesz bez obaw stosować w codziennej pielęgnacji.
Aloes dla dłoni
Sok i miąższ z aloesu pomaga spierzchniętym i zaczerwienionym dłoniom. Miąższ rozprowadź na dłoniach, przykryj gazą i owiń ręcznikiem. Okład zostaw na dłoniach na pół godziny, następnie spłucz. Pamiętaj, że liść aloesu, z którego wydrążysz miąższ, musi być wcześniej przechowywany w lodówce.
Aloes dla ciała
Dzięki silnym właściwościom nawilżającym aloes idealnie nadaje się jako składnik wszelkich domowych kosmetyków do ciała. Możesz zrobić oliwkę po kąpieli, która intensywnie nawilży Twoją skórę. 3 łyżki soku z aloesu zmieszaj z oliwą i nałóż ją na wilgotne ciało po kąpieli. Następnie opłucz ciało i osusz. W walce z cellulitem rób okłady. Kilka liści aloesu zmiksuj z łyżką mąki ziemniaczanej. Nałóż na zmienione miejsca na ciele i owiń folią. Okład trzymaj przez około pół godziny, po czym zmyj. Kurację powtarzaj dwa razy w tygodniu.
Aloes dla włosów
Aloes wykazuje korzystne działanie dla osłabionych włosów oraz włosów z łupieżem. Idealnie nadaje się do przywrócenia właściwego nawilżenia suchym włosom. W przypadku ich wypadania możesz zrobić domową maseczkę z aloesu. Liść aloesu zmiksuj z łyżeczką miodu i 1/2 szklanki wody. Maseczkę wmasuj we włosy i owiń ręcznikiem na pół godziny. Po tym zabiegu głowę należy umyć szamponem.