Jak ograniczyć chęć na jedzenie?
Jak ograniczyć chęć na jedzenie?
Ciągły głód jest stanem uciążliwym i częstą przyczyną posiadania zbędnych kilogramów. Jeśli jesteśmy głodni po wysiłku lub w porze obiadowej, nie ma w tym nic dziwnego, lecz jeśli głód pojawia się szybko po zjedzeniu sutego posiłku, wówczas nie jest to nic dobrego dla naszego organizmu. Nie jest to choroba, jednak ciągły głód i zajadanie go przekąskami lub kolejnymi posiłkami sprawia, że zbędnych kilogramów przybywa, przemiana materii jest coraz gorsza, a my czujemy się wiecznie ociężali i senni. Na szczęście można opanować apetyt i to dzięki kilku prostym zasadom wartym przestrzegania w codziennym życiu.
Nie śpiesz się
Jedzenie w pośpiechu nie tylko sprzyja problemom z układem pokarmowym, ale także nie zabija głodu na długo. Mózg potrzebuje 20 minut, żeby zakodować, że jemy, więc jeżeli nasze posiłki trwają mniej niż ten czas, mózg nawet tego nie odczuł. Dlatego w miarę możliwości warto z posiłków, przynajmniej z obiadu, zrobić małe święto dla siebie. Włączyć łagodną muzykę, wyciągnąć ładny talerz i jeść, nie śpiesząc się. Krojenie jedzenia na niewielkie kawałki i uważne żucie zamiast połykania dużych kęsów wypełni żołądek na dłuższy czas niż pół godziny, a jednocześnie nie będzie wzbudzać potężnego uczucia senności.
Jedz regularnie
Nie zawsze da się dostosować rytm dnia do posiłków, jednak niezależnie od tego, jak pracujemy, jakie zajęcia mamy popołudniami warto ustalić sobie grafik posiłków i trzymać się go każdego dnia. Najlepiej jeść pięć niewielkich posiłków w ciągu dnia. Jedzenie o stałych porach jest dla organizmu znakiem, że nie musi magazynować dużej ilości tłuszczu, bo o konkretnej godzinie braki będą uzupełnione. Przestawiając się na regularne jedzenie, szybko odczujemy, że głód pojawia się tylko w porach posiłków, a pomiędzy nimi występuje bardzo rzadko. Dodatkowo widoczne będą efekty dodatkowe w postaci zmniejszania się zbędnej tkanki tłuszczowej.
Nie omijaj posiłków
Łatwo zauważyć, że jeżeli nie zjemy śniadania, szybciej jesteśmy głodni i mamy ochotę na większy obiad, a potem na podjadanie co chwilę nie zawsze zdrowych rzeczy. Właśnie z tego powodu nie powinno się omijać żadnego posiłku z jadłospisu. Nawet jeżeli jest to niewielkie drugie śniadanie, przyzwyczajony do niego organizm będzie domagał się swojej porcji, zwiększał głód i w efekcie następni w kolejce posiłek zjemy większy, a po nim bardzo szybko głód wróci i żołądek będzie domagał się większej ilości pokarmu.
Zabij głód piciem
Jeżeli pomiędzy jednym a drugim posiłkiem pojawia się uczucie pustki w żołądku, nie trzeba koniecznie wypełniać go ciastkiem albo batonikiem. Lepiej poradzić sobie z nim przy pomocy wody. Jej duże ilości polecane są przez lekarzy i dietetyków, ma dobre działanie na skórę oraz włosy, a także zabija uczucie pustki w żołądku. Wystarczy popijać ją małymi łyczkami, żeby nie czuć się głodnym. Dla osób nie przepadających za wodą niegazowaną dobrym rozwiązaniem jest czerwona herbata. Nie tylko ogranicza ona chęć jedzenia, ale wspomaga metabolizm i ma działanie odchudzające.