Wyjątkowy sos mandarynkowo-cytrynowy o korzennym aromacie
Wyjątkowy sos mandarynkowo-cytrynowy o korzennym aromacie
Owocowe sosy, które można podać również z mięsem, a nie tylko do deseru, to wciąż rzadkość na polskich stołach. Jest to eksperyment, którego podejmują się nieliczni, mimo że takie dodatki do dań są niezwykle smaczne. Pochodzą wprost z kuchni indyjskiej i pachną mocno korzennymi przyprawami, co świetnie komponuje się z mnóstwem polskich dań.
Potrzebne składniki spożywcze
Zanim przejdzie się do przygotowywania sosu, konieczne jest zgromadzenie wszystkich składników. Muszą znaleźć się wśród nich następujące produkty:
* 6 cytryn,
* 6 mandarynek,
* 1 cebula,
* 1/2 szklanki soku z cytryny,
* 1 szklanka żurawiny, suszonej,
* 2 szklanki octu,
* 3 szklanki cukru brązowego,
* 1 łyżeczka imbiru mielonego,
* 1 łyżeczka kardamonu mielonego,
* 1 łyżeczka kolendry mielonej,
* 1 łyżeczka cayenne,
* 1 łyżeczka nasion gorczycy,
* 1/2 łyżeczki rozmarynu,
* 1,5 łyżeczki soli,
* 3 łyżki imbiru startego,
* 2 ząbki czosnku,
* 2 liście laurowe.Krok pierwszy
Żurawinę pokroić na grube kawałki, z kolei czosnek i cebulę, pozbawione łupinek, na drobne fragmenty.
Mandarynki i cytryny sparzyć wrzątkiem, po czym zetrzeć z nich skórkę, używając tarki o drobnych oczkach. Trzeba pamiętać, że nie można ścierać białej błonki znajdującej się pod skórką, jest gorzka.
Krok drugi
Dokładnie obrać mandarynki i cytrynę z białej błonki, a następnie podzielić owoce na kawałki i pozbyć się wszystkich błonek, tak aby został tylko miąższ. Przełożyć go do garnka. Dodać drobno starte skórki oraz wszystkie przyprawy. Mieszać miksturę aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru i doprowadzić do wrzenia.
Krok trzeci
Po zagotowaniu się sosu zmniejszyć ogień pod garnkiem i gotować całość przez 1,5 godziny, mieszając raz po raz. Mikstura powinna zrobić się gęsta. Gdy wymagany czas upłynie, wyjąć liście laurowe, a ciepły sos przekładać do słoików.Napełnione przysmakiem, zakręcone słoiki pasteryzować przez 10 minut. Przechowywać je w chłodnym, zacienionym miejscu przez 1 – 2 miesiące. Sos nadaje się do jedzenia już po 1 – 2 tygodniach, lecz im dłużej leżakuje, tym jest lepszy.