Jak przygotować dżem z jabłek i dyni?
Jak przygotować dżem z jabłek i dyni?
Chociaż jabłka są owocami, które można znaleźć w sklepach o każdej porze roku, nie zawsze są tak samo dobre. Najlepsze są we wrześniu, kiedy mają w sobie słodycz lata i są wyśmienite, zarówno jako samodzielny posiłek, jak również jako dodatek do przetworów. Wspaniale komponuje się z dynią, z której można przygotować wyśmienity dżem na zimę. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.
Jakich składników potrzeba?
Do wykonania dżemu niezbędne jest posiadanie odpowiednich składników spożywczych. Wśród nich muszą znaleźć się następujące elementy:
* 2 kg dyni,
* 1 kg jabłek,
* 1 kg cukru białego,
* 1 łyżeczka cynamonu,
* 1/2 łyżeczki imbiru,
* 1 cytryna,
* 1 pomarańcza.
Należy przygotować także słoiki do przechowywania przysmaku. Z podanej powyżej ilości składników można uzyskać aż 3,5 litra dżemu.Krok pierwszy
Przygotowanie dżemu najlepiej zacząć od przygotowania wszystkich produktów, przede wszystkim dyni. Należy ją dokładnie umyć, a następnie przekroić na pół i usunąć część z pestkami. Jeśli lubi się pestki z dyni, można wysuszyć je na słońcu albo w suszarce elektrycznej i mieć zdrową przekąskę. Dynię pokroić na jeszcze mniejsze kawałki i obrać z grubej skórki, po czym zetrzeć na tarce.
Krok drugi
Jabłka również umyć, obrać ze skórki oraz usunąć gniazda nasienne. Pokroić owoce w kostkę. Pomarańczę sparzyć wrzątkiem i zetrzeć skórkę na tarce o drobnych oczkach. Po pozbyciu się skórki pomarańczę przekroić na pół i wycisnąć z niej sok.
Krok trzeci
Do dużego garnka z grubym dnem przełożyć startą dynię. Wsypać do niej cukier i wymieszać, po czym postawić garnek na gazie, rozpoczynając podgrzewanie. Gotować 10 minut, a po tym czasie dodać jabłka, skórkę z pomarańczy, sok z niej, cynamon oraz imbir. Z cytryny wycisnąć cały sok i również dodać go do dyni. Wszystko dokładnie wymieszać. Pozostawić na palniku na 40 minut, choć jeśli chce się uzyskać gęstszy dżem, można gotować dłużej, 50 – 60 minut.
Krok czwarty
Gotowy dżem można zacząć przekładać do wyparzonych słoików. Dobrym krokiem jest włożenie najpierw 1 łyżki dżemu do słoika, aby ogrzał się i nie pękł podczas dodawania kolejnych porcji dżemu. Kiedy już wszystkie naczynia będą pełne, zakręcić je i odwrócić do góry nogami. Pozostawić na 30 – 40 minut, żeby złapały wieczko. Po tym czasie nadają się do przechowywania w spiżarni.