Jakie są korzyści z jedzenia miodu?
Jakie są korzyści z jedzenia miodu?
O tym, że miód to samo zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jest on jedzony od wieków, lubiany i może być dodawany niemal do wszystkiego, zachowując przy tym całą gamę swoich zdrowotnych właściwości. Można wyróżnić kilka rodzajów miodów, ze względu na to, z czego powstają. Wpływa to na ich kolor, smak, postać – płynną lub cukrową – ale przede wszystkim na różnorodne korzyści dla zdrowia, jakie wykazuje każdy z nich.
Miód gryczany
Wyróżnia się on wśród innych miodów ciemną, płynną konsystencją oraz zawartością rutyny. To właśnie dzięki niej jest znany na całym świecie i polecany, zwłaszcza osobom, które mają problemy z naczyniami krwionośnymi oraz układem krążenia. Rutyna działa oczyszczająco na naczynia krwionośne, a także wzmacnia je, poprawiając sprawność ich działania. Chroni to przed rozwojem miażdżycy, która może prowadzić do poważniejszych schorzeń, a nawet do zawału. Poza kolorem miód gryczany wyróżnia się również smakiem, który jest lekko piekący i nie tak słodki jak w większości innych rodzajów miodu. Dodatkową właściwością miodu gryczanego jest przyśpieszanie leczenia złamań oraz ran, co związane jest z zawartością rutyny.
Miód spadziowy
W miodzie spadziowym, który ma zielonkawy kolor, zamknięte są pozytywne właściwości drzew, z których miód powstaje. Charakteryzuje się przede wszystkim korzennym zapachem oraz smakiem, nie jest szczególnie słodki, jednak na jego bazie powstają syropy i środki wykrztuśne pomagające w czasie kaszlu lub infekcji układu oddechowego. Jak wszystkie miody ma działanie antybakteryjne, więc pomaga zwalczać nie tylko problemy z gardłem, ale i pierwsze objawy przeziębienia.
Miód rzepakowy
Do chętnie wybieranych miodów należy miód rzepakowy, chociaż z płynnej, jasnej masy bardzo łatwo przechodzi w zastygłą, cukrową i białą. Jednak niezależnie od konsystencji zachowuje swoje właściwości. Znajdują się w nim związki, które działają oczyszczająco na organizm. Większość miodów jedzona lub wypijana z wodą na czczo ma działanie oczyszczające. Miód rzepakowy również. Jest łagodny dla układu pokarmowego, nie podrażnia wątroby i pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu. Dodatkowo zawiera olejki eteryczne i glukozę, która jest zdrowsza niż glukoza w słodyczach. Szczególnie dobrze miód rzepakowy sprawdza się przy leczeniu chorób serca i stanów zapalnych organizmu.
Miód lipowy
Aromatyczny, o żółtym odcieniu miód lipowy jest jednym z lepszych leków naturalnych w czasie przeziębienia i grypy. Nie zastępuje się nim leczenia farmakologicznego, ale można skutecznie je wspomagać, jedząc 1 łyżkę miodu dziennie albo dodając go do herbaty. Potrafi on przeciwdziałać zapaleniom, działa wykrztuśnie, a na dodatek łagodzi układ nerwowy oraz ułatwia zasypianie. Jest w stanie łagodzić gorączkę, co przynosi ulgę w czasie grypy.
Miód akacjowy
Miód potrafi działać na każdy element ciała, w tym na nerki oraz układ moczowy. Szczególnie dobre właściwości w tej dziedzinie wykazuje miód akacjowy. Zawarte w nim substancje działają bakteriobójczo oraz moczopędnie, co jest przydatne w trakcie zapalenia pęcherza. Poza poprawianiem stanu dróg moczowych miód akacjowy ma również możliwość regeneracji błon śluzowych żołądka. Jest łatwy w przyjmowaniu, ponieważ długo zachowuje swój płynny stan.