W jaki sposób leczyć zapalenie krtani?

Opiekun artykułu: zamglonepole
Advertising
W jaki sposób leczyć zapalenie krtani?

W jaki sposób leczyć zapalenie krtani?

Zapalenie krtani jest jedną z najmniej przyjemnych chorób, jakie mogą dopaść człowieka. Mogą mieć przyczyny wirusowe, ale bardzo często wynikają również z zawodu, który się wykonuje. Z tego powodu osoby, które operują głosem w trakcie pracy, w tym nauczyciele, narażone są podwójnie na zapalenie krtani. W związku z takim zagrożeniem dobrze jest znać sposoby, dzięki którym chorobę można szybko zwalczyć.

Advertising
Advertising
  • Objawy zapalenia

    Objawy zapalenia

    Już objawy zapalenia krtani nie należą do najprzyjemniejszych. Pojawia się chrypka, która utrudnia posługiwanie się głosem, ale przede wszystkim jest uciążliwa sama w sobie i łączy się z częstym pochrząkiwaniem w celu jej zminimalizowania. Dodatkowo bardzo często pojawia się suchość w ustach, której nie można pozbyć się, nawet pijąc dużo wody. Suchość doprowadza do pieczenia w okolicy krtani i podrażnienia znajdujących się tam mięśni. Często razem z pieczeniem pojawia się ból, który jest wyraźnym znakiem, że dzieje się coś niepokojącego i trzeba zacząć zapobiegać, nim choroba krtani z chrypką zmieni się z chorobę z zanikiem głosu na długie dni.

  • Ciepło dla krtani

    Ciepło dla krtani

    Obolała i podrażniona krtań lubi ciepło, więc w czasie leczenia, które może trwać nawet 2 tygodnie, nie należy go sobie żałować. Trzeba jedynie pamiętać, żeby nie przegrzewać się. Z tego powodu odpowiednia temperatura w pokoju chorego to 20 stopni Celsjusza. Zapaleniu krtani nie towarzyszy zazwyczaj wysoka gorączka i bóle mięśni, jednak warto dużo wypoczywać i leżeć w łóżku, wygrzewając się pod kocem albo pod kołdrą. Dobrze robi dbanie o ciepło wokół samej krtani, zapewniane dzięki przewiązanemu wokół szyi szalikowi albo chuście.

  • Inhalacje

    Inhalacje

    Ze względu na uciążliwą suchość w gardle, która podrażnia śluzówkę i sprawia, że krtań jest bardzo narażona na bóle i infekcje, w czasie leczenia jej zapalenia dobrze sprawdzają się inhalacje. Dobrze jest do ich przeprowadzenia wykorzystać zioła lub olejki eteryczne, które nie podrażniają dróg oddechowych. Może to być rumianek, mięta, eukaliptus. Zasady ich stosowania są takie same, jak dla wszystkich tego rodzaju zabiegów. Do miski wlewa się gorącą wodę, dodaje olejek albo dwie torebki herbaty ziołowej, a następnie nachyla się nad nią, zakrywa głowę ręcznikiem, żeby ciepło dłużej się trzymało, i wdycha. Dzięki temu krtań zostaje nawilżona, a ewentualne bakterie zniszczone. Jeśli nie ma się odpowiednich substancji pod ręką, nic straconego, równie korzystne są parówki z samej wody. Nie dezynfekują, lecz nawilżają.

  • Woda i milczenie

    Woda i milczenie

    Krtań jest nierozerwalnie związana z głosem, więc kiedy choruje, nie powinno się jej nadmiernie eksploatować. Niektóre rodzaje zapalania krtani skutkują całkowitą utratą głosu. Z tego powodu na czas choroby lepiej zamilknąć z własnej woli, ponieważ nawet szept powoduje, że krtań męczy się i nadwyręża. Aby jeszcze bardziej sobie pomóc i szybciej pozbyć się choroby, należy również nawilżać gardło, wypijając przynajmniej 2,5 litra płynów dziennie. Może to być woda, a także herbaty ziołowe, które dodatkowo odkażają krtań.