Jak pokonać gorączkę w domu?
Jak pokonać gorączkę w domu?
Podwyższona temperatura ciała, czyli gorączka, towarzyszy infekcjom i stanom zapalnym w organizmie. Gorączka objawia się uczuciem gorąca, a jeśli jest wysoka, towarzyszą jej dreszcze, bóle głowy, ogólne rozbicie. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, niemniej u dzieci występuje znacznie częściej. Bardzo wysoka gorączka, długo się utrzymująca, może być niebezpieczna. Jak postępować z chorym z wysoką gorączką?
Przede wszystkim nie okazuj zdenerwowania, nie panikuj. Okaż choremu współczucie i zrozumienie.
Zanim przybędzie lekarz, wypróbuj różne metody spędzania gorączki domowymi sposobami.
Jeśli gorączka jest na tyle wysoka, że chory ma omamy, natychmiast zadzwoń na pogotowie.
Gdy to małe dziecko ma wysoką gorączkę, idź do apteki po środki przeciwgorączkowe w syropie lub czopkach.
Zachowaj spokój
Przy bardzo wysokiej gorączce zadzwoń do lekarza rodzinnego lub na pogotowie. Nie okazuj paniki. Taka gorączka wskazuje na chorobę, ale jest też naturalną reakcją obronną organizmu i tylko lekarz będzie w stanie tu pomóc. Jednak zanim przyjedzie, ulżyj choremu, a szczególnie dziecku, domowymi sposobami.
Wsparcie
Okaż choremu współczucie, przytul, wykaż zrozumienie dla jego złego samopoczucia. Chory potrzebuje psychicznego wsparcia, które przy leczeniu jakiejkolwiek choroby samo w sobie ma bardzo istotne znaczenie. Masuj bolące ciało, obejmij i pogłaszcz dziecko, by czuło, że chcesz mu pomóc.
Dużo pij
Podczas wysokiej gorączki należy dostarczać organizmowi duże ilości płynów. Chory bardzo się poci i musi uzupełniać płyny. Najlepiej podawaj gorzką herbatę, czystą wodę lub soki wyciskane z owoców. Nie podajemy płynów mocno posłodzonych, sztucznych soków ani coca coli.
Sposób ubrania
Zapewnij choremu odpowiedni strój. Najlepsza będzie bawełniana piżamka, taki materiał pozwala ciału oddychać. Chory nie powinien być ani przegrzany, ani zziębnięty. Przykryj dziecko kołdrą z naturalnych włókien.
Woda
Przy bardzo wysokich temperaturach trzeba koniecznie schłodzić organizm. Okłady z lodu lub zimnej wody przykładamy do czoła, na skronie, potylicę, jak również do pachwin, pod kolana oraz na szyję. Nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na ciało, należy lód umieścić w woreczku foliowym, który trzeba jeszcze okręcić bawełnianą ściereczką. Możesz też chorego włożyć do wanny, ale woda nie może być zimna. U dorosłego temperatura wody może być niższa o 1 – 2 °C od temperatury ciała, u dziecka różnica ta może wynosić najwyżej pół stopnia.
Okłady
Jeśli wysoką temperaturę ma bardzo małe dziecko, spróbuj zrobić mu okłady na skronie i czoło z plasterków surowego ziemniaka lub cebuli. Plasterkami można też obłożyć stopy, po czym założyć skarpetki.
Herbata lipowa
Przy wysokiej gorączce towarzyszącej przeziębieniu wypróbowanym sposobem napotnym jest napar z kwiatu lipy z sokiem malinowym. Herbatkę lipową w saszetce lub zioła w woreczku zalej wrzątkiem i odstaw pod przykryciem, aby napar naciągnął. Podawaj choremu z łyżką lub dwiema soku malinowego.