Jak wyleczyć kaszel domowymi sposobami?
Jak wyleczyć kaszel domowymi sposobami?
Kaszel jest sposobem, jakiego używa nasz organizm, by pozbyć się z górnych dróg oddechowych zarazków i czynników drażniących oraz wydzieliny. Specjalny rodzaj nabłonka, który występuje w oskrzelach, jest odpowiednio przystosowany do tej funkcji. Jednak uporczywy kaszel, zwłaszcza suchy, potrafi być bardzo męczący. Można leczyć kaszel tradycyjnymi domowymi sposobami, jednak trzeba pamiętać, że jest to tylko objaw – należy również zdiagnozować i wyleczyć chorobę, która go spowodowała.
Skuteczną tradycyjną metodą leczenia kaszlu jest stawianie baniek. Osoby, które nigdy tego nie robiły, powinny kupić bańki gumowe, łatwiejsze do postawienia. Chory po zabiegu nie powinien wstawać i się wychładzać.
Jak leczyć przeziębienie?
Kaszel na ogół jest skutkiem infekcji wirusowej dróg oddechowych. W takiej sytuacji można zastosować wiele skutecznych domowych metod. Doskonałym sposobem na rozgrzanie i wzmocnienie organizmu jest podanie gorącego rosołu. Pomocny będzie także napar z kwiatu lipowego, który działa napotnie i jest doskonały w przypadku różnych infekcji. W ten sposób wykorzystujemy naturalne siły obronne organizmu. Kaszel można często złagodzić, płucząc gardło, najlepiej szałwią. Skutecznym antybiotykiem roślinnym i środkiem antywirusowym jest czosnek. Można go dodawać do sałatek, kanapek, zup albo pić mleko z masłem i czosnkiem. Przy infekcjach wirusowych pomaga również miód – mleko z masłem i miodem to doskonały domowy sposób na przeziębienie. Gdy kaszel jest mokry i towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, warto posmarować klatkę piersiową maścią rozgrzewającą albo spirytusem salicylowym. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli kaszel i objawy infekcji nie ustąpią w ciągu kilku dni, konieczna jest wizyta u lekarza.
Domowe sposoby na suchy kaszel
Suchy kaszel jest bardzo przykry, ponieważ trudno go powstrzymać, a nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Skuteczną tradycyjną metodą leczenia suchego kaszlu jest stosowanie wyciągu z podbiału. Ułatwia on wykrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Pomocny może być także wywar z imbiru. Kroimy kawałek imbiru na plasterki i gotujemy 20 minut. Należy pić szklankę wywaru rano i wieczorem. Wywar słodzimy miodem albo sokiem malinowym. Na suchy kaszel pomaga także siemię lniane. Gotujemy przez 10 minut łyżkę siemienia w szklance wody i słodzimy łyżką miodu, pijemy dwa razy dziennie. Bardzo skuteczny jest syrop z cebuli. Pokrojoną drobno cebulę zasypujemy cukrem i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce. Zażywamy kilka razy dziennie po łyżce stołowej. Syrop można podawać także dzieciom.
Domowe sposoby na mokry kaszel
Znany sposób na mokry kaszel to miód cebulowy. 3 cebule kroimy drobno, dodajemy pół szklanki miodu, mieszamy i odstawiamy na 3 godziny. Następnie dodajemy 50 ml przygotowanej letniej wody i ponownie odstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie przelewamy miksturę do butelki i pijemy kilka razy dziennie po łyżeczce. Można także przygotować zwykły syrop z cebuli zasypanej cukrem. Przy mokrym kaszlu pomocne są także czosnek oraz sok malinowy. Ważne jest także nawilżanie powietrza w pomieszczeniu.
Dlaczego mokrego kaszlu nie można bagatelizować?
Mokrego kaszlu nie można lekceważyć, jeśli utrzymuje się zbyt długo, konieczna jest wizyta u lekarza. Mokry kaszel wydaje się naszym sprzymierzeńcem, odkrztuszamy wydzielinę i sądzimy, że panujemy nad chorobą. Tymczasem banalne przeziębienie mogło na skutek osłabienia naszego systemu odpornościowego rozwinąć się w zapalenie oskrzeli, a nawet w zapalenie płuc. Sygnałem alarmowym jest utrzymująca się wysoka temperatura, pocenie się, osłabienie. Ważny jest wygląd wydzieliny – jeśli ma zielonkawożółte zabarwienie, oznacza to, że oprócz infekcji wirusowej pojawiło się zakażenie bakteryjne. Konieczny jest kontakt z lekarzem.