Jak stosować podbiał przy przeziębieniu?

Opiekun artykułu: perwersyjnie
Advertising
Jak stosować podbiał przy przeziębieniu?

Jak stosować podbiał przy przeziębieniu?

Istnieje wiele roślin, których działanie pomaga odbudować zdrowie. Doceniają to nie tylko zwolennicy medycyny naturalnej, ale również lekarze, przynajmniej w stosunku do niektórych ziół. Na szczycie listy polecanych roślin, których właściwości lecznicze znane są od wieków, stoi podbiał. Jest on wykorzystywany przede wszystkim podczas leczenia dróg oddechowych i dlatego warto się z nim zapoznać bliżej.

Advertising
Advertising
  • Jak wgląda podbiał?

    Jak wgląda podbiał?

    Gotowy do użycia podbiał można zakupić w sklepie zielarskim, tabletki z nim w aptece, jednak gdy chce się samemu zbierać, warto wiedzieć, jak podbiał wygląda.Podbiał zakwita razem z nadejściem wiosny. Charakterystyczne są dla niego niewielkie, żółte kwiatki, które otwierają się w dzień i zamykają nocą. Kiedy przekwitną, na ich miejscu pojawiają się ciemnozielone listki. Podbiał nie należy do roślin bardzo wysokich, zazwyczaj osiąga maksymalnie 30 centymetrów wysokości.Rośliny nie należy szukać na łąkach, lecz w pobliżu rzek, ewentualnie na podmokłych polach. Występuje zarówno na kontynencie europejskim, jak i w Ameryce.

  • Zbieranie podbiału

    Zbieranie podbiału

    Żeby mieć zapas na jesień i zimę oraz móc używać podbiału do leczenia kaszlu, można zebrać go samodzielnie w odpowiednim sezonie. Najlepiej zrywać podbiał w miejscach, które są oddalone od dróg szybkiego ruchu oraz osiedla mieszkalnego. Pozwala to na zmniejszenie zanieczyszczenia i metali ciężkich na płatkach. Dobrze jest również wybrać do zrywania słoneczny dzień, wtedy kwiaty nie będą mokre.Zrywać należy kwiatowe koszyczki w całości, uważając, żeby nie zniszczyć kwiatków, by łatwo je było wysuszyć.

  • Zalety podbiału

    Zalety podbiału

    Podbiał ma wiele zalet, z których szczególnie cenne są właściwości lecznicze. Zawdzięcza się to zawartym w roślinie olejkach eterycznych, garbnikom i flawonoidom oraz solom mineralnym, które poprawiają gospodarkę mineralną organizmu.

    Zarówno kwiatki, jak i liście podbiału nadają się do leczenia nimi chorób dróg oddechowych, zwłaszcza uciążliwego kaszlu. Pomagają w odkrztuszaniu i usunięciu flegmy, jak również pomagają zwalczyć chrypkę. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo, przyśpiesza leczenie zarówno poważnych, jak i lekkich infekcji.

  • Zastosowanie podbiału

    Zastosowanie podbiału

    W celach leczniczych podbiał można zastosować na kilka sposobów, przede wszystkim jako herbatę albo wywar do popijania w czasie choroby. Taki specyfik można przygotować z suszonego podbiału. Wystarczy 1/2 łyżki podbiału wrzucić do rondelka, po czym zalać 1 szklanką letniej wody. Gotować przez 20 minut, a następnie odcedzić i pozostawić do przestudzenia. Napar z podbiału można popijać 2 – 3 razy w ciągu dnia, po 1/2 szklanki.Jeśli herbata nie smakuje lub nie spełnia oczekiwań, w aptece można znaleźć tabletki zawierające podbiał. Konieczne jest stosowanie ich zgodnie z instrukcją na ulotce.