Jak przygotować dobry syrop na kaszel?
Jak przygotować dobry syrop na kaszel?
Gdy przychodzi pora sprzyjająca przeziębieniu – jesień albo zima – i pojawia się kaszel, warto zadbać o posiadanie w domu odpowiedniego środka leczniczego. Można go zakupić w aptece, jednak po co wydawać pieniądze, skoro równie skuteczny syrop można przygotować samodzielnie. W poniższym artykule podajemy kilka przepisów na dobry lek, który poradzi sobie z każdym kaszlem.
Syrop goździkowy
Bardzo dobrym syropem, który rozrzedzi zalegającą w gardle wydzielinę, jest syrop z goździków. Jego dodatkową zaletą jest zmniejszenie chrypki. Aby go przygotować, potrzebne będą:
* 6 goździków,
* 1/2 szklanki płynnego miodu.
Oba składniki należy wymieszać, ugniatając przy tym goździki, aby uwolniły swoje substancje. Pozostawić całość na noc, a następnego dnia przecedzić syrop, żeby usunąć goździki. Można również usunąć je łyżeczką, uzyskany płyn przelewając do słoiczka. Tak przygotowany syrop pijać po 1 łyżeczce dziennie.Syrop z babki lancetowatej
Swojska babka lancetowata również nadaje się do wykonania syropu. Ma działanie bakteriobójcze oraz wykrztuśne, dzięki czemu pomaga w szybkim oczyszczeniu dróg oddechowych. Do przygotowania syropu z niej potrzebne będą:
* 100 g babki lancetowatej,
* 100 g cukru,
* 100 ml wody.
Liście babki posiekać, wrzucić do wody, po czym zmiksować oba składniki. Wycisnąć z papki cały sok i przelać go do garnka. Dodać cukier i mieszać aż do połączenia się obu elementów. Całość postawić na ogniu i rozpocząć podgrzewanie. Nie można zagotować syropu, ma być jedynie bardzo ciepły. Przelać do pojemnika z nakrętką. Syrop można popijać nawet kilka razy dziennie po 1 łyżeczce.Syrop miodowy
Syropy z apteki nieraz mają mało przyjemny smak, domowego syropu z miodu to nie dotyczy. Jest słodki i rozgrzewający. Eliminuje bakterie, odkaża drogi oddechowe, wzbogaca organizm o niezbędne witaminy i pomaga w szybkim powrocie do zdrowia. Do wykonania syropu potrzebne będą:
* 1 szklanka miodu płynnego,
* 1 – 2 cm korzenia imbiru,
* 10 plasterków cytryny.
Miód przelać do niedużego słoika. Powinien zajmować 3/4 naczynia, więc jeżeli 1 szklanka to za mało, można dolać go więcej. Cytrynę sparzyć wrzątkiem i pokroić na plasterki. Dodać je do miodu. Imbir obrać ze skórki – przy pomocy łyżeczki – a następnie zetrzeć na tarce o średnich oczkach i posypać nim miód oraz cytrynę. Zakręcić. Odstawić słoik na 24 godziny w zacienionym miejscu. Dopiero po tym czasie korzystać. Syrop można przyjmować po 3 – 4 łyżeczki dziennie. Można dodawać go do herbaty.