Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu przeciw grypie?

Opiekun artykułu: girlwithmatches
Advertising
Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu przeciw grypie?

Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu przeciw grypie?

Grypa to choroba, której objawy zna chyba każdy z nas. Wysoka gorączka, rozbicie, ból mięśni i stawów oraz katar kładą nas do łóżka bynajmniej nie w celu odpoczynku. Aby uniknąć tych męczarni, warto się zaszczepić. Najlepszy okres na szczepienie to początek jesieni, kiedy to w aptekach można znaleźć aktualne szczepionki na zaczynający się sezon.

Advertising
Advertising
  • Grupa ryzyka a powikłania po grypie

    Grupa ryzyka a powikłania po grypie

    Podczas podejmowania decyzji o szczepieniu przeciw grypie należy w szczególności brać pod uwagę powikłania po chorobie, które mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek. Najbardziej jednak narażone na nie są osoby o osłabionej odporności, tworzące tzw. grupę ryzyka. Do grupy zalicza się:
    * dzieci do 5 roku życia,
    * osoby po 65 roku życia,
    * chorych na choroby krążenia, cukrzycę, schorzenia układu oddechowego.
    Powyższej grupie zaleca się więc coroczne szczepienia.

  • Jak działa szczepionka

    Szczepiąc się przeciw grypie, zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań. Trzeba bowiem zaznaczyć, że szczepionka może nie uchronić nas przed zachorowaniem, objawy grypy są jednak w przypadku osób szczepionych znacznie łagodniejsze. Jeżeli masz zamiar zaszczepić się, zwróć się z decyzją do rodzinnego lekarza, który wybierze dla Ciebie najodpowiedniejszą szczepionkę spośród dostępnych.

  • Uodpornienie

    Jeżeli zaszczepisz się wczesną jesienią, szczepionka będzie Cię chronić przez cały sezon. Już w tydzień po aplikacji szczepionki będziesz posiadać skuteczną ochronę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaszczepić się później niż w okresie jesiennym.

  • Uwagi

    Pierwsza ważna uwaga dotyczy osób uczulonych na białko jaja kurzego, które jest jednym ze składników szczepionek przeciw grypie. Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z nieprzewidzianą reakcją na szczepionkę, należy poinformować lekarza o jakichkolwiek uczuleniach. Kolejną istotną uwagą jest to, że szczepionka nie daje stuprocentowej gwarancji. Zaszczepienie się przeciwko grypie nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania zasad ochrony przed wirusami grypy. Co kolejne, szczepionka jest płatna. Niektóre samorządy dofinansowują lub prowadzą kampanię bezpłatnych szczepionek dla osób z grupy ryzyka. Zawsze możesz zapytać o to w rejonowej przychodni.

  • Zasady ochrony przed zachorowalnością

    Zasady ochrony przed zachorowalnością

    Tak jak już pisałam, pomimo szczepienia należy przestrzegać zasad ochrony przed wirusami. Pamiętaj więc o:
    * unikaniu bliskich kontaktów z chorymi,
    * unikaniu dużych skupisk ludzi,
    * częstym myciu rąk przez co najmniej pół minuty.