Mniszek lekarski i jego zalety
Mniszek lekarski i jego zalety
Mniszek lekarski, czyli popularny mlecz znany z każdego osiedlowego podwórka, to nie tylko chwast. Bywa usuwany i brutalnie wyrywany z trawników, podczas gdy może być bardzo przydatnym elementem kuchni oraz domowej apteczki. Trzeba tylko wiedzieć, do czego go wykorzystać i w jaki sposób przygotować, by leczył, a nie szkodził.
Na nadmiar płynów
Obecnie wiele osób ma problem z zatrzymującymi się w organizmie płynami. Jest to często wynik złej diety oraz braku dostatecznej ilości ruchu. Zamiast łykać tabletki na ich usuwanie i na zmniejszanie ciśnienia krwi, które związane jest z nadmiarem wody, można użyć mniszka lekarskiego. Jest to ta sama roślina, którą widuje się niemal na każdym podwórku od wczesnej wiosny aż do czerwca. Sok z niej zmniejsza ciśnienie krwi właśnie dzięki temu, że usuwa nadmiar płynów znajdujących się w ciele.
Oczyszczanie organizmu
Duża ilość toksyn dostaje się do organizmu z powietrza, część z jedzeniem, część związana jest z codziennym życiem, pracą i innymi czynnikami, na które czasami nie ma się wpływu. Jednak organizm jest truty i potrzebuje oczyszczenia. Mniszek lekarski jest jednym z ziół, które posiada najwięcej możliwości w tej dziedzinie. Wspomaga układ moczowy, działa lekko moczopędnie, więc filtruje krew. Działa również na wątrobę i woreczek żółciowy, pozbawiając je toksyn, przez co lepiej działają. Dodatkowo działania oczyszczające krew i narządy wewnętrzne nie pozostają bez wpływu na skórę, która pozbawiona toksyn zaczyna być jaśniejsza oraz mniej skłonna do wyprysków.
Przeciwko kamieniom
Kamienie w woreczku żółciowym są jednym z popularniejszych problemów, na jakie można cierpieć. Nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne, więc warto chronić się zawczasu i jeść mniszek lekarski. Można przyjmować go również jako sok, ponieważ zawarte w nim substancje chronią woreczek żółciowy przed powstawaniem kamieni i związanych z tym konsekwencji. Mogą wspomóc także już istniejące kamienie, doprowadzając do ich rozpuszczenia. Korzenie mniszka lekarskiego działają również pozytywnie na wrzody ze względu na zapobieganie ich powstaniu.
Przydatny mniszek
Chociaż wydaje się dobry jedynie do plecenia wianków, mniszek lekarski ma różnorodne zastosowania, które warto wykorzystać. Robi się z niego syropy, działające bardzo dobrze na kaszel, a także sałatki, które zawierają liczne witaminy – w tym witaminę C lub witaminę E – oraz potas, który jest bardzo ważny dla układu krwionośnego i chroni przed miażdżycą. Poza zastosowaniem mniszka lekarskiego od wewnątrz, można stosować go równie dobrze na zewnątrz. Jego liście oraz wydzielany sok mogą łagodzić podrażnienia, swędzenie związane z ugryzieniami komarów lub innych insektów. Swędzenie ustaje, a opuchlizna schodzi.