W jaki sposób radzić sobie z alergią?

Opiekun artykułu: zamglonepole
Advertising
W jaki sposób radzić sobie z alergią?

W jaki sposób radzić sobie z alergią?

Alergie coraz częściej uprzykrzają życie wielu osobom. Do najpopularniejszych należą uczulenia związane z pyłkami kwitnących od marca do początków jesieni roślin. Zatkany nos, spuchnięte oczy, katar, a nawet duszności niejednej osobie uprzykrzyły życie. Z reakcjami alergicznymi można sobie radzić, jednak trzeba przedsięwziąć pewne kroki, żeby objawy nie stały się bardzo uciążliwe.

Advertising
Advertising
  • Zrób test

    Zrób test

    Pierwszym krokiem do tego, żeby zacząć walkę z alergią, jest zrobienie testów alergicznych. Robi się je w przychodniach alergicznych i nie są one szczególnie czasochłonne. Lekarz nanosi na przedramiona odrobinę różnych substancji, które mogą być alergenami. Gdy to zrobi, należy odczekać 15 minut, po czym bada się wygląd skóry w miejscach, które miały styczność z substancjami. W zależności od reakcji, którą może być zaczerwienienie albo opuchnięcie w danym miejscu, określa się, co jest przyczyną alergii. Wiedząc to, łatwiej jest wystrzegać się kontaktów z alergenem, chociaż w przypadku alergii na pyłki nie jest to całkowicie możliwe.

  • Leki z apteki

    Leki z apteki

    Gdy tylko pojawiają się objawy alergii, należy reagować. Na początek można zastosować łagodne leki z apteki, bez recepty, jednak jeżeli sytuacja będzie coraz poważniejsza, wówczas niezbędne będą silniejsze leki. Początkowe stadium lub łagodną, okresową alergię można neutralizować kroplami do nosa, kroplami do oczu oraz lekkimi lekami, które zmniejszają obrzęk. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wiele z tabletek antyalergicznych powoduje zwiększoną senność. Nie u wszystkich, jednak gdy zaobserwuje się takie objawy, warto rozpocząć branie ich w godzinach późno popołudniowych, a nie o poranku, żeby przez cały dzień, przez kilka miesięcy nie być sennym.

  • Walka z pyłkami

    Walka z pyłkami

    Wiosną i latem pyłki są niemal wszędzie. Na dworze, w domu, we włosach, atakują znienacka i osiadają na wielu przedmiotach, co dla alergika może być powodem udręki przez cały czas. Z tego powodu, jeżeli wychodzi się często na zewnątrz, należy prać ubrania oraz myć włosy po powrocie, ponieważ w nich osiada wiele, nawet mało widocznych, elementów. Dodatkowo równie często warto prać pościel oraz koce, a także wietrzyć mieszkanie. Może wydawać się to dziwne, ze względu na ilość pyłków za oknem, jednak niewietrzenie w ogóle nie jest najlepszym sposobem. Stęchlizna, kurz, rozwój roztoczy może powodować kolejne podrażnienia. Wietrzenie można wykonywać wieczorami, kiedy aktywność pyłków nie jest duża, a powietrze czystsze.

  • Odczulanie

    Gdy alergia nie jest okresowa, należy pomyśleć o odczulaniu. Może ono zająć kilka miesięcy, gdyż polega na regularnym wstrzykiwaniu przez lekarza porcji alergenów, które sprawiają, że organizm uodparnia się na nie. Dla osób, które przez pół roku cierpią na bardzo ciężkie alergie albo odczuwają objawy przy kontakcie ze zwierzętami, jest to doskonały sposób, zwłaszcza że bardzo skuteczny. Zazwyczaj po zakończonym sukcesem odczulaniu nie trzeba brać już więcej tabletek lub jedynie delikatne leki, a objawy nie są tak uciążliwe jak wcześniej.