Jak pozbyć się alergenów z sypialni?
Jak pozbyć się alergenów z sypialni?
Kontakt z alergenem powoduje bardzo nieprzyjemne objawy – oczy łzawią, cieknie z nosa, który jest opuchnięty i boli, występuje kaszel i duszności. Dlatego alergenów należy unikać, gdyż reakcja alergiczna jest bardzo obciążająca dla organizmu, a nam nie ułatwia życia. Miejscem szczególnym jest sypialnia. Jeśli po wstaniu zauważamy jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, musimy ją uporządkować. Potrzebujemy snu do regeneracji organizmu i nie powinniśmy być w tym czasie wystawieni na działanie szkodliwych czynników. Jak pozbyć się alergenów z sypialni, dowiesz się z tego artykułu.
Jak urządzić sypialnię?
Jeśli cierpisz na alergię, zrezygnuj z puszystego dywanu i grubych kotar w sypialni. Tkaniny to pułapka na alergeny, które gromadzą się tam i trudno je usunąć. Podłoga powinna się nadawać do sprzątania na mokro, a w oknie można powiesić rolety lub żaluzje. Ważne jest także wykończenie ścian. Wytłaczane tapety czy gipsowe dekoracje świetnie zbierają kurz, więc lepiej z nich zrezygnować. Ściany powinny być po prostu pomalowane farbą, łatwo je będzie utrzymać w czystości. Ważne jest także wykończenia łóżka – jak najprostsze, bez zbytecznych dekoracji, które również trzeba często odkurzać.
Czego w sypialni być nie powinno?
Umeblowanie sypialni dla alergika trzeba wybrać odpowiednio. Blaty mebli powinny nadawać się do czyszczenia na mokro, a półki powinny być zakryte. Nie wieszajmy na ścianach odkrytych półek, na których ustawimy książki. W ustawionych na wierzchu książkach i na różnych bibelotach gromadzi się kurz, a tego trzeba unikać. Jak najmniej drobnych przedmiotów, tkanin, gromadzących kurz dekoracji, takich jak pluszowe maskotki czy suche kwiaty zapewni ci pewien komfort w przypadku alergii. Sypialni nie powinny także odwiedzać domowe psy i koty, a tym bardziej nie powinny spać w łóżku osoby cierpiącej na alergię.
Ważny jest mikroklimat
W sypialni nie powinno być za sucho, gdyż to powoduje przesuszenie śluzówek, ale nadmierna wilgotność także nie jest wskazana, gdyż sprzyja rozwojowi szkodliwych pleśni. Jeśli jest za sucho, można użyć nawilżacza powietrza, trzeba jednak pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Jeśli w nawilżaczu rozwinie się pleśń, szkodliwe alergeny rozprzestrzenią się swobodnie w naszej sypialni. Optymalna temperatura to około dwudziestu stopni Celsjusza. Pomieszczenie należy starannie wietrzyć. Jeśli alergenem są pyłki roślin, nie należy otwierać okien w ciągu dnia, a ramy okienne i parapety trzeba przecierać na mokro. Dobrze jest zainstalować w oknie moskitierę przeciwko owadom.
Jak wybrać materac?
W przypadku alergii bardzo ważny jest wybór odpowiedniej pościeli i materaca. Materac dla alergika nie powinien być wykonany z tradycyjnych naturalnych wypełnień, takich jak trawa morska, wełna czy włókno kokosowe. Nie są również zalecane materace sprężynowe, gdyż wewnątrz nich jest wolna przestrzeń, gdzie mogą gromadzić się naskórek i pot, a w efekcie następuje rozwój bakterii i grzybów. Najlepsze są materace z gąbki i pianek poliuretanowych. Pokrycie materaca powinno być łatwe do czyszczenia i nadawać się do prania oraz mieć właściwości antystatyczne.
Jak wybrać pościel?
Kołdry i poduszki powinny mieć wypełnienie syntetyczne przeznaczone do użycia przez alergików. Takie wypełnienia nasączane są preparatami hamującymi rozwój roztoczy oraz grzybów. Oferta pościeli dla alergików jest bogata i można znaleźć produkt odpowiedni dla siebie. Najlepszym pokryciem jest bawełna. Dodatki do tkaniny mogą zapewnić jej antystatyczność albo uczynić nieprzenikalną dla roztoczy, których odchody są bardzo silnymi alergenami. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim, dlatego nasze łóżka są dla nich idealnym środowiskiem. Bardzo zdrowa jest dla alergików pościel z czystej wełny (koniecznie ze znakiem Woolmark). Pokryte lanoliną włókna uniemożliwiają rozwój roztoczy.