Jak szybko i skutecznie wyleczyć katar?

Opiekun artykułu: krzyprokop
Advertising
Jak szybko i skutecznie wyleczyć katar?

Jak szybko i skutecznie wyleczyć katar?

Katar to jedna z najbardziej uciążliwych przypadłości. Nie umiera się od niego, jednak jest niezwykle dokuczliwy. Potrafi dręczyć przez ponad tydzień, skutecznie utrudniając oddychanie, zmuszając do oddychania przez usta oraz zaopatrzenia się w dużą liczbę chusteczek. Żeby nie spędzić na wycieraniu nosa zbyt dużej ilości czasu, niezbędne jest poznanie sposobów na szybkie wyleczenie kataru.

Advertising
Advertising
  • Chusteczki jednorazowe

    Chusteczki jednorazowe

    Do leczenia kataru przyczyniają się już chusteczki jednorazowe i znacznie lepiej korzystać z nich niż z bawełnianych. Jednorazowe są od razu wyrzucane i dzięki temu można pozbyć się zalegających na nich zarazków. Wydmuchując w nie nos, warto pamiętać, żeby wydmuchiwać każdą dziurkę z osobna, a nie obie naraz. Pozwoli to na ich lepsze przeczyszczenie i nie dopuści do infekcji uszu. Gdy katar jest szczególnie męczący i wydmuchiwanie podrażnia płatki nosa, należy smarować je witaminą A, która regeneruje podrażnienia.

  • Rutyna i witamina C

    Niezbędnym środkiem leczniczym podczas zachorowania na katar jest rutyna. Dzięki niej dochodzi do uszczelnienia naczyń krwionośnych, które podczas przeziębienia są podrażnione, rozpulchnione i powodują, że z nosa ciągle wypływa wodnista wydzielina. Konieczne jest doprowadzenie ich do poprawnego stanu, a rutyna, połączona z witaminą C, doskonale się do tego nadaje. Można zażywać tabletki z witaminą C i rutinoscorbin oraz włączyć do swojej diety herbatę z cytryną albo ciepłą wodę z cytryną, w której znajduje się bardzo dużo niezbędnego składnika.

  • Olejki eteryczne

    Olejki eteryczne

    Stosowanie olejków eterycznych również może pomóc podczas problemów z uciążliwym katarem. Trzeba je jednak stosować z umiarem, gdyż nadmierne używanie może spowodować nasilenie się kataru.Jednak raz dziennie lub na noc można posmarować skórę tuż pod nosem albo koszulkę 1 – 2 kroplami olejku eterycznego. Najlepiej używać do tego olejku miętowego, jałowcowego albo tymiankowego.Zamiast olejków dobrze sprawdzają się sztyfty zapachowe, np. eukaliptusowy. Są one dość mocne, lecz ułatwiają oddychanie.

  • Domowe inhalacje

    Inhalacje pomagają nie tylko na nos zatkany, lecz nawet na taki, z którego cieknie. Ciepła para, z dodatkiem mięty, rumianku albo rumiankowego olejku sprawia, że zastygłe w nosie resztki wydzieliny spływają w dół, a bakterie znajdujące się w jamie nosowej są zabijane. Pozwala to na szybsze wrócenie do zdrowia oraz lepsze oddychanie. Nawilża również podrażnione gardło, jeśli katar zmuszał do oddychania przez nos.

  • Krople do nosa

    Krople do nosa

    Używanie antybiotyków na taki problem, jakim jest katar, jest stanowczo zakazane, jednak krople do nosa są przydatne. Mogą być zwykłe lub w aerozolu. Należy stosować je 3 – 4 razy dziennie i poczekać, aż zostaną wchłonięte. Nie tylko odtykają nos, ale również zabijają bakterie.