Jak powinno się leczyć chore zatoki?

Opiekun artykułu: emis
Advertising
Jak powinno się leczyć chore zatoki?

Jak powinno się leczyć chore zatoki?

Podrażnione zatoki to dolegliwość, która wraca do nas jak mantra – raz zaziębione zatoki będą już na tyle nadwrażliwe, że będziemy musieli na nie uważać przez cały czas – chronić je od chłodnych jesiennych wieczorów aż po lekko mroźne wiosenne poranki. Brak odpowiedniej profilaktyki doprowadzić nas może do licznych powikłań, pomijając już uciążliwość życia z cięgle zatkanym nosem, bólem głowy i oczu, kichaniem i katarem, a wszystko to właśnie wiąże się z chorymi zatokami. Zadbaj więc o to, aby przeziębiać je jak najrzadziej. Dbaj o głowę – profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie kłopotów. Co jednak, jeśli już chorujemy na zapalenie zatok? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak sobie pomóc.

Advertising
Advertising
  • Jedne z najbardziej skutecznych metod – parówki i inhalacje

    Jedne z najbardziej skutecznych metod – parówki i inhalacje

    Gdy przyjdzie Ci już stoczyć bój z chorymi zatokami, zacznij od zafundowania sobie prostych i tanich, ale za to niezwykle skutecznych domowych zabiegów, jak parówki i inhalacje. Inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej, są doskonałe na zatkane zatoki, ponieważ pozwalają na rozrzedzenie zalegającej w nich wydzieliny. Im szybciej owa wydzielina zejdzie, tym szybciej zmniejszy się ból głowy. Przygotujmy sobie także domową parówkę z dodatkiem olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Jak przygotować skuteczną parówkę? Wlej do miednicy z gorącą wodą odrobinę ulubionego olejku, a następnie pochyl owiniętą ręcznikiem twarz nad tak przygotowaną miksturą i wdychaj przez niego unoszącą się nad miską parę. Oddychaj bardzo głęboko i często podczas zabiegu wydmuchuj nos. Oczyścisz w ten sposób swoje drogi oddechowe.

  • Herbatki ziołowe i ostre przyprawy

    Herbatki ziołowe i ostre przyprawy

    Kolejne sekrety zdrowych zatok kryją się w mocy ziół i przypraw. Pij gorące herbatki, parzone z kopru włoskiego i kozieradki. Pomogą Ci one oczyścić drogi oddechowe z zalegającego tam śluzu. Działają jednak nieco inaczej niż parówki i dobre są dla osób, które nie tolerują tego typu zabiegów. Ból związany z zatokami złagodzą potrawy bogate w ostre i intensywne przyprawy jak chili, czosnek czy czerwona papryka. Dobrze zadziałają takie krótkie – trwające pięć do ośmiu minut – kompresy nakładane na twarz. Wystarczy zamoczyć ręcznik w gorącej wodzie, a następnie przyłożyć go na obolałe miejsca.

  • Hatha joga i zabieg świecowania uszu

    Hatha joga i zabieg świecowania uszu

    Na chore zatoki pomocne okażą się także… ćwiczenia! Nie chodzi tu oczywiście o przysiady, ale o ćwiczenia oparte na zasadach jogi. Innym znanym od dawna i stosowanym przez Indian Hopi sposobem jest zabieg świecowania uszu. Pozwala on wygrać walkę nie tylko z chorymi zatokami, ale także raz na zawsze pozbyć się migreny. Świecowanie uszu możesz wykonać w każdym niemal gabinecie oferującym zabiegi z zakresu medycyny naturalnej. Dobroczynne właściwości ma także brzoza – z jej liści wykonaj okłady, które możesz przykładać w obolałe miejsca. Dzięki nim szybciej pozbędziesz się zbędnej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.