Zdrowe napary na przeziębienie i grypę
Zdrowe napary na przeziębienie i grypę
Przeziębienie oraz grypa chwytają znienacka. Można ich objawy zwalczać przy pomocy środków z apteki lub naturalnych naparów. Powstają one na bazie zdrowych ziół, które mają wspomagające właściwości. Wiele z nich można popijać również po wyleczeniu jako środek wzmacniający odporność. Warto wiedzieć, jak je przygotować i móc popijać w nagłych sytuacjach.
Napar z lipy
Lipa jest jedną ze zdrowszych roślin. Jej dobroczynne składniki czuć zarówno w miodzie lipowym, jak i w kwiatach, które służą do przygotowania naparu. Jest on bardzo prosty do wykonania. Wystarczy 2 łyżki suszonych kwiatów lipy, dostępnych w każdym sklepie zielarskim, zalać wrzątkiem w ulubionej szklance i przykryć, np. małym talerzykiem, na 10 minut. Gdy napój ostygnie, trzeba go przecedzić i rozpocząć popijanie. Kwiaty lipy mają zdolność łagodzenia stanów podgorączkowych, pomagają w zbijaniu wysokiej temperatury, łagodzą kaszel, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a do tego zapach napoju pomaga odetkać zatkany nos.
Napar z tymianku
Gdy przeziębienie połączone jest z uciążliwym kaszlem, wówczas warto zastosować napar z tymianku. Ziele to ma działanie wykrztuśne, więc umożliwi łatwiejsze pozbycie się wydzieliny zalegającej w gardle. Dodatkowo obniża gorączkę. Do przygotowania naparu z tymianku wystarczy 1 łyżeczka ziela oraz 1/2 szklanki gorącej wody. Napój można popijać 3 – 4 razy dziennie, jednak stosując się do zasady, że przygotowuje się go tuż przed wypiciem, wypija w całości i nie pozostawia na później.
Napar z czarnego bzu
Uciążliwą gorączkę, która bardzo męczy, można spróbować zbijać naparem z czarnego bzu, który posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jeżeli temperatura dopiero przekroczyła 37 stopni Celsjusza, można stosować tylko napar z bzu, jeśli jest wyższa, konieczne jest włączenie leków przepisanych przez lekarza. Sam wywar można przygotować w bardzo prosty sposób. Wystarczy 1 łyżkę suszonego bzu zalać 1 szklanką wrzątku, a następnie pozostawić do zaparzenia na 10 – 15 minut. Napar można pić 3 – 4 razy dziennie. Ze świeżego bzu można przygotować sok, który w czasie zimy lub podczas przeziębienia warto dodawać do herbaty.
Napar imbirowo-cytrynowy
W czasie choroby lub gdy zaczyna opanowywać ona ciało niezbędne są dwie rzeczy: rozgrzanie i wzmocnienie. Zapewnia to napar imbirowo-cytrynowy z ziołami. Imbir rozgrzewa, a cytryna zwiększa ilość witaminy C w organizmie. Do przygotowania naparu niezbędna jest 1 szklanka wody, 1 łyżka startego imbiru, 1 łyżeczka majeranku, 1/2 łyżeczki tymianku, 20 kropli soku z cytryny, 2 łyżeczki miodu. Wodę należy zagotować w garnku i gdy pojawią się bąbelki, dodać do niej imbir, majeranek oraz tymianek. Całość powinna się gotować przez 5 minut. Po zdjęciu mikstury z ognia trzeba ją odcedzić i dodać miód oraz sok z cytryny. Po wymieszaniu można przelać ją do ulubionego kubka i popijać. Skuteczne rozgrzanie gwarantowane.