Jak pokonać problemy z chrypką?

Opiekun artykułu: kingamalinowska
Advertising
Jak pokonać problemy z chrypką?

Jak pokonać problemy z chrypką?

Nie możesz mówić? Chrypisz i wydajesz z siebie dziwne dźwięki? Dla cierpiącej osoby wcale nie jest to zabawne. Często dopada nas chrypka, gdy przebywamy dużo w pomieszczeniach klimatyzowanych lub przepełnionych dymem papierosowym. Chrypka jest też dolegliwością związaną z pracą wykonywaną w szkole czy przedszkolu. Poza tym jeśli dużo śpiewasz, krzyczysz czy mówisz, możesz mieć nadwyrężone struny głosowe. Poniżej przedstawiamy sposoby na pokonanie chrypki.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Unikaj picia płynów prosto z lodówki. Nie przesadzaj też z alkoholem i kofeiną. Wysuszają śluzówkę.

Jeśli masz suchy kaszel, pij syropy przeciwkaszlowe. Oszczędzaj struny głosowe.

Jeśli chrypka nie minie po kilku dniach stosowania domowych sposobów, udaj się do lekarza.

  • Odpoczynek

    Odpoczynek

    Daj odpocząć swoim strunom głosowym. Milczenie jest złotem, a w tym przypadku na pewno uzdrawia. Po dużym wysiłku głosowym pozwól sobie na wytchnienie w ciszy. Jeśli bardzo chcesz coś komuś przekazać – napisz.

  • Inhalacja

    Inhalacja

    Przyspieszysz regenerację śluzówki w gardle, a tym samym pozbędziesz się chrypki, stosując inhalacje. Pochyl się nad miską z parującą wodą (uważaj, żeby nie był to wrzątek!) z dodatkiem olejków eterycznych, najlepiej eukaliptusowego, nakryj głowę razem z miską ręcznikiem i wdychaj opary. To świetny sposób na nawilżenie strun głosowych. Jeśli lubisz gorący prysznic, oddychaj wówczas głęboko. Przy okazji nawilżysz gardło.

  • Sok z limonki

    Pij ciepły sok z limonki. Owoce najlepiej włożyć na krótko do kuchenki mikrofalowej i podgrzać lub wrzucić do wrzącej wody i potrzymać, aby się zagrzały. Chodzi o złagodzenie drapania w gardle ciepłym sokiem. Możesz też sok dodać do letniej wody, dwie – trzy łyżki na szklankę, i popijać małymi łykami. Jeśli chcesz, możesz napój lekko posłodzić. Sok z limonki możesz zamienić na sok z cytryny. Pamiętaj jedynie, aby napój był ciepły.

  • Płukanie gardła

    Przy chrypce płucz gardło roztworem wody z olejkiem herbacianym. Na szklankę ciepłej, przegotowanej wody wystarczy wziąć 6-10 kropli olejku. Nawilża gardło i łagodzi podrażnienia. Dezynfekuje gardło również płukanka z wody z solą kuchenną.

  • Ciepła zupa

    Ciepła zupa

    Ciepła zupa nie tylko wzmacnia, ale łagodzi również wiele dolegliwości. Poprawia nawilżenie śluzówki. Do zupy warto dodać ząbek czosnku, który działa antybakteryjnie.

  • Herbata z imbirem

    Pomocna w leczeniu dolegliwości gardła jest herbatka imbirowa. Warto pić ją nie tylko wtedy, gdy masz już chrypkę. Jest bardzo skuteczna w działaniu profilaktycznym. Do zwyczajnej czarnej herbaty dodajemy pół łyżeczki (zależnie od twojego smaku) imbiru i popijamy. Działa energetyzująco i rozgrzewająco, zapobiega infekcjom.