Ciekawe sposoby na poprawienie węchu
Ciekawe sposoby na poprawienie węchu
Zmysły z powodzeniem mogą być ćwiczone, tak samo jak mięśnie, i nawet powinny. Dzięki temu odbieranie bodźców z otaczającego świata będzie znacznie intensywniejsze oraz łatwiejsze. Jednym ze zmysłów, które potrzebują takiego ćwiczenia, jest węch, co może być zaskakujące. Jednak nie tylko można to zrobić, ale warto, a w poniższym artykule podpowiadamy, jak.
Myśl o zapachach
Pierwszym krokiem do poprawy węchu jest jego świadomość. Należy zacząć zwracać większą uwagę na otaczające wonie, których jest bardzo dużo, zapamiętywać je, identyfikować, wiązać z wydarzeniami albo miejscem. Sprawi to, że węch stanie się bardziej wyczulony, co ma przełożenie na przeżywanie świata zewnętrznego.Warto o tym pamiętać, bo uszkodzony albo słaby węch może skutkować słabym odczuwaniem np. smaku jedzenia.
Odbieranie zapach
Nie od dziś wiadomo, że zapach ma wpływ na psychikę. Dobrze jest zacząć kojarzyć określone zapachy z tym, co budzą w mózgu – relaks, niechęć, rozdrażnienie, przyjemność i korzystając z tej wiedzy, otaczać się miłymi woniami. Ludzki mózg doskonale zapamiętuje zapachy, o czym świadczy pamiętanie aromatów z dzieciństwa. Zapamiętywanie konkretnych zapachów oraz ich powiązanie z innymi wpływa nie tylko na poprawę węchu, lecz również na pamięć i koncentrację.
Cenny cynk
Na węch ma wpływ również dieta. Szczególnie ważny jest jeden składnik, mianowicie cynk. Można go stosować profilaktycznie, gdy chce się zachować sprawność węchu, jak również gdy odczuwany jest spadek odczuwania woni. Pomimo że cynk można dostarczać do organizmu w tabletkach, znacznie lepiej robić to przy pomocy zdrowej diety, gdyż istnieje sporo produktów spożywczych, w których znajduje się cynk. Są to przede wszystkim ryby, drób, chude mięso.
Ochrona nosa
Nos, który jest głównym odbiorcą zapachów, powinien być również chroniony przed kontaktem z substancjami upośledzającymi jego działanie. Dotyczy to wszelkich substancji żrących, farb drukarskich w dużym natężeniu, pyłów, jak również substancji smolistych, których wiele znajduje się w papierosach. Badania dowodzą, że nałogowi palacze mają znacznie więcej problemów z odczuwaniem aromatów niż inni.
Nawilżaj nos
Aby nos i w tym węch mógł działać prawidłowo, przydatna jest także duża wilgotność błon śluzowych w nosie, na których są osadzone mieszki włosowe. Wrażliwe na bodźce zapachowe włoski działają lepiej, jeśli nie są wysuszone, dlatego dobrze jest włączać w domu nawilżacz powietrza i dać im odetchnąć.