Jak uzupełnić niedobory magnezu?

Opiekun artykułu: monkaaa
Advertising
Jak uzupełnić niedobory magnezu?

Jak uzupełnić niedobory magnezu?

Magnez jest niezbędny dla naszego zdrowia. Jest to jednak pierwiastek dość wymagający i uzupełnianie jego niedoborów nie jest takie proste. Zwyczajne łykanie tabletek z magnezem oraz zażywanie suplementów diety mogą nie być skuteczne. A w naszej diecie często magnezu brakuje lub są tam składniki, które upośledzają jego wchłanianie się. Dlatego warto wiedzieć, czym nam grożą niedobory magnezu i jak je uzupełniać.

Advertising
Advertising
  • Gdy brakuje nam magnezu

    Życie w pośpiechu, stresująca praca i niewłaściwa dieta, oparta na przetworzonych produktach, to najczęstsze przyczyny braku magnezu w organizmie. Magnezu ubywa również wtedy, gdy pijemy napoje gazowane, kawę i mocną herbatę albo alkohol, a także gdy zażywamy antybiotyki. Niekorzystnie działa również odwodnienie organizmu, na przykład na skutek biegunki. Na efekty nie trzeba długo czekać – stajemy się nerwowi, jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni, mamy problemy ze snem, kołatanie serca, dokuczają nam bolesne skurcze mięśni i drżenie powiek.

  • Magnez niezbędny dla serca i mózgu

    Magnez niezbędny dla serca i mózgu

    Przy niedoborze magnezu mózg nie może prawidłowo funkcjonować. Magnez jest odpowiedzialny za dostarczanie energii do poszczególnych komórek, a zapotrzebowanie komórek nerwowych na energię jest wyjątkowo duże. Magnez ma wpływ na zapamiętywanie i myślenie, a także działa uspokajająco. Wydajna praca umysłowa bez magnezu nie jest możliwa. Potrzebuje magnezu również serce oraz układ krwionośny. Jeśli w organizmie jest dość magnezu, znacząco zmniejsza się zagrożenie zawałem serca i obniża się ciśnienie krwi.

  • Jak uzupełniać niedobory magnezu?

    Jak uzupełniać niedobory magnezu?

    Należy spożywać surowe warzywa i owoce, gdyż w czasie gotowania tracimy od jednej trzeciej do trzech czwartych zawartego w nich magnezu. Trzeba też pamiętać, że wchłanianie magnezu jest utrudnione, gdy pijemy alkohol i spożywamy potrawy zawierające dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Tak więc tłuste żeberka z grilla, chipsy i piwo są nie najlepsze dla magnezu. Magnez nie wchłania się również, gdy w pożywieniu jest za dużo wapnia i fosforu, natomiast wspomaga jego przyswajanie witamina B6.

  • Które produkty zawierają najwięcej magnezu?

    Które produkty zawierają najwięcej magnezu?

    Doskonałym źródłem magnezu są produkty zbożowe. Szczególnie zalecana jest kasza gryczana, ale kasze jęczmienne również zawierają sporo magnezu. Zdecydowanie warto zalecić spożywanie warzyw strączkowych, ciemnego pieczywa, orzechów, kakao i czekolady. Bogate w magnez są także owoce morza, ryby, żółte sery i banany. Posiłek, który dostarczy nam magnezu, to na przykład płatki owsiane z dodatkiem orzechów laskowych, suszonych bananów i wiórków czekoladowych albo kanapka z ciemnego żytniego pieczywa z żółtym serem i natką pietruszki. Można również pić wysoko zmineralizowane wody mineralne zawierające magnez.

  • Czy suplementacja magnezu jest skuteczna?

    Należy pamiętać o tym, że zażywając suplementy diety zawierające magnez możemy dość łatwo przekroczyć zalecaną dzienną dawkę. Przy przedawkowaniu magnezu występuje spadek ciśnienia, serce pracuje wolniej, może pojawić się niewydolność oddechowa. Szczególnie powinny uważać osoby z zaburzeniami funkcjonowania nerek, gdyż to one usuwają nadmiar tego pierwiastka z organizmu. Jeśli mamy zamiar regularnie przyjmować preparaty magnezowe, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Natomiast w każdym przypadku najlepiej dostarczać potrzebne składniki z pożywieniem, są wtedy lepiej przyswajalne i nie grozi nam przedawkowanie.