Skuteczny balsam na ból głowy

Opiekun artykułu: marzencia
Advertising
Skuteczny balsam na ból głowy

Skuteczny balsam na ból głowy

Ból głowy jest jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości, jakie dotykają człowieka. Odczuwają je zarówno dorośli, jak i dzieci. Czasami zdarzają się szczególnie często. Oznacza to, że sięga się po kolejne tabletki, które nie są szczególnie dobre dla zdrowia. Z tego powodu warto przygotować balsam na ból głowy, który można stosować znacznie częściej niż pigułki.

Advertising
Advertising
 • Składniki balsamu

  Składniki balsamu

  Przygotowanie balsamu wymaga składników, które nie są trudno dostępne. Często wystarczy zapytać o nie w aptece, a jeżeli w niej nie ma kompletu, można zapytać w sklepie zielarskim albo zakupić przez Internet. Wśród produktów niezbędnych do wykonania balsamu znajdują się:
  * 1 garść mięty,
  * 1 garść lawendy,
  * 1 garść nagietka,
  * 1 garść rumianku,
  * oliwa z oliwek,
  * wosk pszczeli,
  * olejek eteryczny (dowolny).
  Ilość wosku zależna jest od ilości oleju, gdyż na każdą 1/4 szklanki oliwy należy przygotować 2 łyżki wosku. Dodatkowo przydadzą się również pojemniki lub pojemnik z nakrętką do przechowywania balsamu.

 • Etap pierwszy

  Etap pierwszy

  Wybrane zioła należy wsypać do czystego pojemnika lub słoika, który posiada nakrętkę. Musi być on całkowicie suchy, w przeciwnym razie zamiast pożądanego efektu pojawi się pleśń.Znajdujące się w pojemniku zioła zalać oliwą z oliwek. Zamiast niej można użyć również olejku jojoba, jeżeli woli się go od zwykłej oliwy. Po wlaniu tłuszczu pojemnik trzeba mocno zakręcić, po czym odstawić na 2 – 3 tygodnie w dobrze nasłonecznione miejsce, np. na parapet. Od czasu do czasu potrząsnąć.

 • Etap drugi

  Po upływie 3 tygodni można odkręcić słoik i przecedzić zawartość. Najlepiej zrobić to przez lnianą ścierkę lub przez jałową gazę. Wylewa się na nią zawartość słoika i do miski albo do garnka wyciska się cały olej, do ostatniej kropelki. To właśnie on będzie bazą do balsamu.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Uzyskany olejek przelać do rondelka i dodać 2 łyżki wosku (chyba że użyło się więcej oleju, wówczas zwiększyć ilość). Podgrzewać na małym ogniu, a najlepiej w kąpieli wodnej, wtedy zmniejsza się ryzyko przypalenia. Gdy wosk całkowicie się roztopi, można dodać 4 – 5 kropli wybranego olejku eterycznego, zamieszać razem, a następnie zdjąć z palnika.Wlać jeszcze ciepłą mieszankę do pojemnika, po czym odstawić ją, aż balsam całkowicie stężeje. Używać wedle potrzeby, nacierając balsamem skronie oraz czoło. Balsam koi i zmniejsza ból głowy.