Jak poradzić sobie z bólem głowy w ciąży?
Jak poradzić sobie z bólem głowy w ciąży?
Ciąża nie jest stanem, kiedy nic nie boli i ból głowy oraz przeziębienia nie imają się kobiety. Mogą wystąpić wszystkie dolegliwości, które zna się z dotychczasowej codzienności i które w czasie ciąży mogą stać się bardziej uciążliwe. Wynika to z faktu, że nie można po prostu wziąć tabletki przeciwbólowej. Dziecku, o które należy dbać, leki mogłyby zaszkodzić, a nawet doprowadzić do komplikacji. Co więc robić, kiedy ból głowy jest nieznośny?
Przyczyny bólu głowy
Powodów bólu głowy w ciąży może być wiele. Hałas, zmęczenie, ograniczony ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, stres związany z odmiennym stanem, hormony. Kobiety często skarżą się na bóle głowy w czasie pierwszych miesięcy ciąży. Wynika to ze zwiększonej produkcji estrogenu i progesteronu, które są odpowiedzialne za rozwoj dziecka. Ich zwiększona ilość prowadzi do niewidocznych obrzęków tkanki, w tym mózgowej, co uciska nerwy. Powoduje to ból, ale nie jest groźne dla zdrowia.
Ciepła kąpiel
Na ból głowy pomóc może ciepła, lecz nie wrząca kąpiel. Kobiety ciężarne powinny unikać długiego przesiadywania w bardzo gorącej wodzie. Jednak gdy głowa boli, ciepła woda pomoże rozluźnić mięśnie oraz odprężyć się, co jest niezwykle istotne dla niwelowania bólu. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 – 15 minut.
Skuteczne kompresy
Okłady na bolącą głowę sprawdzają się zawsze tak samo dobrze. Najlepiej wziąć niewielki miękki ręcznik i zanurzyć go w zimnej wodzie, a następnie położyć na czole, tak aby materiał obejmował również skronie.Dodatkowo można moczyć stopy w ciepłej wodzie. Już po kilku minutach ból zacznie się zmniejszać.
Cicho i ciemno
Na ból głowy pomoże również odpoczynek w całkowicie cichym i dobrze wywietrzonym pokoju. Powinien w nim panować również uspokajający półmrok. Najlepiej położyć się w takim miejscu, spróbować o niczym nie myśleć i pozwolić organizmowi na relaks, który zacznie zmniejszać ucisk wewnątrz czaszki.
Masaż głowy
Masowanie głowy w celu usunięcia bólu głowy nie jest wymysłem. Może poskutkować i pomóc w usunięciu dyskomfortu.
Masaż powinien polegać na masowaniu okrężnymi ruchami skroni, czoła, policzków, całej twarzy, co pobudzi krążenie, dostarczając mózgowi niezbędną dawkę tlenu. Wraz z większą ilością tlenu stopniowo znika ból. Dodatkowo masaż głowy i twarzy sprawia, że skóra staje się znacznie ładniejsza. Warto spróbować.