Jak poradzić sobie z bólem głowy?

Opiekun artykułu: kondit
Advertising
Jak poradzić sobie z bólem głowy?

Jak poradzić sobie z bólem głowy?

Ból głowy potrafi zaatakować znienacka i nigdy nie jest przyjemny. Niezależnie od tego, czy jest niewielki, czy jest to bardzo bolesna migrena, każdy chce się go jak najszybciej pozbyć. Prostym sposobem i powszechnie stosowanym są tabletki przeciwbólowe, jednak istnieją również metody domowe, które są skuteczne, a nie powodują trucia organizmu chemią.

Advertising
Advertising
  • Zbawienna woda

    Zbawienna woda

    Choć może wydać się to zaskakujące, już niegazowana, chłodna woda może pomóc w uśmierzeniu bólu głowy. Nie wolno jej jednak wypijać dużo za jednym haustem. Należy popijać ją niewielkimi łykami przez godzinę, wypijając w ten sposób 1 litr wody. W tym czasie odczuje się wyraźną różnicę. Dzieje się tak, ponieważ woda wypłukuje z organizmu toksyny zalegające w komórkach ciała, których nadmiar może powodować bóle głowy jako sygnał ostrzegawczy, że niechcianych substancji jest w nim za dużo.

  • Masaż karku

    Masaż karku

    W czasie bólu głowy nieraz da się zauważyć nadmierne napięcie mięśni szyi i karku, które potęguje nieprzyjemne doznania. W takiej sytuacji przydatny jest masaż. Warto poprosić kogoś, aby delikatnie pomasował newralgiczne okolice, rozluźniając je powoli. Już sam fakt masowania wpływa znacząco na zmniejszenie się bólu, dlatego jeżeli nie ma kogo poprosić, warto zrobić sobie samodzielny masaż, zaczynając od skroni, które masuje się okrężnymi ruchami, po kark. Przydatne jest użycie do masażu olejków eterycznych (np. eukaliptusowego), które potrafią zmniejszyć ból.

  • Zioła

    Zioła

    W leczeniu bólu głowy przydają się również zioła. Herbaty ziołowe lub napary z nich pomagają zwalczyć ból bez używania tabletek. Wśród tych, które najlepiej sprawdzają się w trudnej sytuacji, znajdują się przede wszystkim: imbir, rumianek, mięta, biała wierzba. Można je zakupić w aptece lub w sklepie zielarskim i parzyć wedle przepisu na opakowaniu. Poza niwelowaniem bólu głowy często pomagają również w poprawie zdrowia całego ciała, oczyszczając je z toksyn.

  • Okłady na czoło

    Okłady na czoło

    Dobrym sposobem, aby zmniejszyć ból głowy, są okłady, najlepiej zimne lub chłodne. Można je przygotować z bawełnianej szmatki albo gazy zamoczonej w chłodnej wodzie, którą kładzie się na czoło, albo z kostek lodu. Zimną kostkę należy owinąć szmatką i przykładać delikatnie do bolącego miejsca, np. do skroni. Pod wpływem chłodu ból powinien zelżeć.

  • Krótki spacer

    Gdy trwa ból głowy, rzadko chce się wychodzić z domu, jednak właśnie udanie się na krótki spacer może znacząco pomóc. Słaby przepływ krwi, zbyt mała ilość tlenu w niej mogą być jedną z przyczyn bólu. Spacer, nawet krótki, ale szybkim krokiem pobudza krążenie krwi, dotlenia mózg i sprawia, że serce szybciej pompuje krew. Często już w trakcie spaceru ból głowy mija, dzięki czemu nie ma konieczności sięgania po leki.