Jakie są główne objawy zarażenia tasiemcem?

Opiekun artykułu: szajbuska
Advertising
Jakie są główne objawy zarażenia tasiemcem?

Jakie są główne objawy zarażenia tasiemcem?

Tasiemiec to pasożyt żerujący wewnątrz ludzkiego oraz zwierzęcego organizmu. Jest niebezpieczny i może poważnie zaszkodzić zdrowiu, wywołując choroby i pozbawiając organizm cennych składników spożywczych. Pasożyt dostaje się do organizmu ludzkiego wraz z zakażonym mięsem, wodą, owocami, surowymi rybami, w których znajdują się larwy tasiemca. Następnie w jelitach następuje rozwój tasiemca, stopniowo wpływając na ciało.

Advertising
Advertising
  • Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony

    Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony

    Można wyróżnić 2 typy tasiemca:
    * tasiemiec nieuzbrojony, posiadający przyssawki, którymi przyczepia się do ścianek jelita,
    * tasiemiec uzbrojony – przy przyssawkach pasożyta znajdują się haczyki, którymi zaczepia się on o ścianki jelit.
    Poza samym pasożytem można znaleźć w organizmie również jego larwy, zwane wągrami. Mogą przenosić się one po całym organizmie, osiadać w różnych miejscach i tam rozwijać, powodując groźną chorobę, zwaną wągrzycą.

  • Bezobjawowe zarażenie

    Problemem ze zdiagnozowaniem tasiemca w szybkim tempie jest fakt, że zarażenie tasiemcem nieuzbrojonym jest bezobjawowe. Chory nie wie, że jest chory. Pierwsze podejrzenia pojawiają się dopiero po 2 – 3 miesiącach, kiedy w kale pojawiają się kawałki tasiemca, zwane proglotydami.

  • Problemy trawienne

    Problemy trawienne

    Są osoby, które przez cały czas rozwoju choroby nie odczuwają żadnych objawów. Pojawiające się problemy trawienne: nudności, biegunka, wymioty, ewentualne bóle brzucha, nie są łączone z tą przypadłością, dlatego są ignorowane przez chorych. Składa się je na karb grypy żołądkowej lub chwilowej niestrawności i dopiero ślady w kale powodują odkrycie obecności tasiemca w przewodzie pokarmowym.

  • Groźna wągrzyca

    Groźna wągrzyca

    Wraz z tasiemcem uzbrojonym może dojść również do rozwoju wągrzycy. Pojawia się ona, kiedy larwy tasiemca zaczynają dostawać się do krwi i osiadają w różnych częściach organizmu. Objawy zachorowania są mało wyraziste i nie podejrzewa się od razu akurat tej choroby. Dodatkowo różnią się, w zależności od tego, w jakim miejscu larwy się znajdą – gdy w oku, mogą powodować ślepotę, gdy w układzie nerwowym, mogą powodować apatię, zaburzenia odczuwania, natomiast kiedy docierają do mózgu, mogą pojawić się objawy podobne do guza mózgu.

  • Tasiemiec karłowaty

    Tasiemiec karłowaty

    Tasiemiec może dotknąć również dzieci. Jest to tasiemiec karłowaty, którym mogą się zarazić poprzez napoje, pożywienie, kontakt z kałem oraz zabawki. Dziecko, które cierpi na tę chorobę, zaczyna skarżyć się na ból brzucha bez wyraźnej lokalizacji. Pojawia się także biegunka, nawet z krwią, brak apetytu oraz znaczny spadek masy ciała.