Placek naan – ciekawy dodatek do potraw

Opiekun artykułu: pynia
Advertising
Placek naan – ciekawy dodatek do potraw

Placek naan – ciekawy dodatek do potraw

Naan to kolejny z wielu rodzajów pieczywa pochodzącego z Azji. Jest znany głównie w środkowej części kontynentu oraz w Indiach. Stanowi idealny dodatek do sosów i mięsa, ale często podaje się go także tylko z przyprawami lub aromatyczną oliwą. Chcąc posmakować egzotycznego smaku, można przygotować go samodzielnie.

Advertising
Advertising
 • Potrzebne składniki spożywcze

  Potrzebne składniki spożywcze

  Przed przystąpieniem do kulinarnych działań, trzeba przygotować odpowiednie składniki. Wśród nich niezbędne są:
  * 2 szklanki mąki,
  * 2/3 szklanki ciepłej wody,
  * 1/4 szklanki roztopionego masła,
  * 1 łyżeczka suchych drożdży,
  * 1 łyżeczka cukru,
  * 1 łyżeczka soli,
  * 1 łyżeczka masła,
  * dowolne przyprawy, np. kolendra.

 • Krok pierwszy

  Do niewielkiej miski wsypać cukier, wodę i drożdże. Zamieszać i pozostawić na 10 minut w ciepłym miejscu.

  W większej misce połączyć mąkę z masłem i solą, a następnie dodać uzyskany rozczyn drożdżowy. Na początku mieszać składniki, potem wyrabiać je ręką, aż ciasto zacznie być bardziej jednolitą masą.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Masę drożdżową przenieść na stolnicę oprószoną mąką i wyrabiać przez 5 minut, raz po raz podsypując mąką. Nie należy sypać zbyt wiele mąki, aby ciasto nie stało się twarde.

  Po uzyskaniu elastycznej konsystencji masy ponownie przełożyć ją do miski posypanej mąką. Przykryć ścierką i pozostawić na 1,5 godziny w suchym, ciepłym miejscu, żeby ciasto podwoiło swoją objętość.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Gdy upłynie wymagany czas, ponownie zacząć wyrabiać ciasto, lecz tym razem tylko przez 2 minuty. Następnie z gotowej już masy urywać niewielkie kawałki i kształtować je palcami na placki o grubości 1 cm. Z uzyskanej porcji powinno wyjść 6 placków.

 • Krok czwarty

  Krok czwarty

  Do pieczenia placków naan najlepiej używać grilla albo opiekacza, ale można skorzystać także z piekarnika. Musi być rozgrzany do 230 stopni Celsjusza. Placki posmarować roztopionym masłem, a następnie układać jeden przy drugim. Piec 15 minut, przewracając od czasu do czasu. Pod koniec pieczenia posypać wybranymi przyprawami.Placki są najlepsze na gorąco, zarówno jadane tylko z przyprawami, jak i z dowolnym sosem.

X