Co może wskazywać na niedoczynność tarczycy?

Opiekun artykułu: kakashipa
Advertising
Co może wskazywać na niedoczynność tarczycy?

Co może wskazywać na niedoczynność tarczycy?

Niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy przekłada się na wiele problemów związanych z metabolizmem organizmu. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu może być rozpoznane właśnie dzięki szeregowi czynników, które zaczną być zauważalne i dość charakterystyczne. Oczywiście nie można wyciągać pochopnych wniosków, gdyż występowanie niektórych z poniższych objawów jest całkiem naturalne dla organizmu i jeszcze nie musi świadczyć o niedoczynności tarczycy, ale występowanie wielu objawów to sygnał, iż powinniśmy wybrać się do endokrynologa z prośbą o pomoc. Co może świadczyć o tym, że mamy niedoczynność tarczycy?

Advertising
Advertising
  • Waga

    Waga

    Jeśli nigdy nie miałaś problemów z wagą, a nagle zaczęłaś przybierać na wadze, to może to być sprawka tarczycy. Dodatkowym objawem jest to, że przy niedoczynności bardzo ciężko jest schudnąć. Nawet wysiłek fizyczny i odpowiednia dieta nie gwarantują, że uda nam się stracić na wadze. Organizm reguluje metabolizm w taki sposób, że utrata wagi jest bardzo trudna, a tycie wręcz przeciwnie. Jedzenie podobnych porcji co zawsze będzie skutkowało odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

  • Zmęczenie

    O nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy świadczy również przewlekłe zmęczenie mimo wielu godzin odpoczynku. Nawet jeśli wyeliminujesz ćwiczenia fizyczne, to organizm i tak będzie tkwił w stanie przemęczenia. Nie pomoże też długi, smaczny sen. Nasze ciało będzie chciało jeszcze więcej snu, jeszcze więcej odpoczynku, a zgromadzenie energii stanie się wręcz niemożliwe. Będziesz również odczuwać bóle mięśni i stawów.

  • Rozdrażnienie

    Rozdrażnienie

    Rozregulowany metabolizm sprawia, że ciężko jest się na czymkolwiek skupić. Czujemy takie nieprzyjemny stan w środku, który trudno jest zdefiniować. Przypomina to głód, połączony z rozdrażnieniem i niewyspaniem, nawet jeśli wszystkie nasze potrzeby fizjologiczne są zaspokojone. Na porządku dziennym są wahania nastroju, wpadanie w melancholijny stan, a w cięższym przypadku depresja. Wszystko cię denerwuje i rzeczy, które dawniej sprawiały ci radość, teraz jedynie cię denerwują, bo nie możesz się na nich skupić. To niekoniecznie musi być kwestią psychiki, a właśnie działania hormonów.

  • Temperatura

    Temperatura

    Jeśli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy, zmierz swoją temperaturę. Bardzo często jest ona wtedy zbyt niska i wynosi około 36 stopni C. Charakterystyczne są też zimne dłonie i stopy, nawet w ciepły, letni dzień. Możesz też odczuwać ciągle chłód, mimo tego, iż każdemu w twoim otoczeniu jest ciepło. Te czynniki w dużym stopniu świadczą o rozregulowaniu metabolizmu.

  • Popęd seksualny

    Tarczyca wpływa również na nasze życie seksualne oraz płodność. Problemy z zajściem w ciąże mogą byś powodowane właśnie niedoczynnością. Występuje czasem także nagłe utracenie popędu seksualnego, syndrom napięcia przedmiesiączkowego oraz nieregularne miesiączki.