Jak postępować w przypadku nerwicy wegetatywnej?
Jak postępować w przypadku nerwicy wegetatywnej?
Nerwica wegetatywna jest chorobą związaną z układem nerwowym. Przyczyną jej powstawania jest życie w ciągłym pośpiechu i stresie. Bardzo często zastanawiamy się, czemu nasz organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zaczynamy mieć problemy ze zdrowiem. Nie mamy na nic siły. Ciągle jesteśmy osłabieni i wycieńczeni. Wszystko nas irytuje i denerwuje. To właśnie są początkowe objawy, jakie mogą towarzyszyć rozwojowi nerwicy wegetatywnej. Poniżej przedstawiamy porady, jak walczyć z tą chorobą.
Charakterystyka choroby
Nerwica wegetatywna charakteryzuje się zmiennością i różnorodnością pojawiających się objawów. W wyniku tej choroby dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu narządów oraz całego naszego organizmu. Przede wszystkim, szwankować zaczynają układy pokarmowy, krążenia oraz oddechowy. Pojawiają się również problemy z układem moczowym. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, są drażliwe i odczuwają stały lęk. Bardzo szybko się denerwują. Takie osoby przejmują się tylko sobą, nie zwracając uwagi na innych. Często mają wahania nastrojów. Nie potrafią kontrolować swoich emocji. Są wybuchowe i nieprzewidywalne, co może być uciążliwe dla środowiska, w którym funkcjonują. Towarzyszy temu brak akceptacji przez otoczenie.
Objawy
Głównymi objawami tej choroby są nadmierne pocenie się, kołatanie serca, ból brzucha, drżenie rąk, czerwienienie się, duszności, zawroty głowy, drętwienie palców oraz całych kończyn, nudności, biegunka, omdlenia lub dłuższa utrata przytomności.
Leczenie
Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, udaj się do psychologa. Lekarz pomoże ci pokonać tę przypadłość i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeśli tylko będziesz przestrzegał zaleceń i przyjmował leki, nerwica wegetatywna nie będzie dla ciebie uciążliwa. Pamiętaj, aby poinformować lekarza specjalistę o przyjmowanych regularnie lekach, jeśli takie zażywasz. Leczenie farmakologiczne możesz wzbogacić o picie ziół uspokajających. Dzięki nim wyciszysz się i złagodzisz skołatane nerwy. Oprócz leków, skorzystaj również z psychoterapii. Terapia pomoże ci pozbyć się fobii oraz wyciszy cię. Terapeuta zaproponuje ci sposoby walki z nadmiernym temperamentem.
Czego powinieneś unikać?
Postaraj się wyeliminować stres ze swojego życia. Zmień swoje myślenie. Zamiast ciągle zastanawiać się nad sytuacją w pracy i szkole, skup się na tym, co jest przyjemne, a więc rodzinie i przyjaciołach. W każdej sytuacji, w której się znajdziesz, staraj się zachować spokój. Trzymaj swoje emocje na wodzy i nie reaguj pod wpływem chwili.