Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego?

Opiekun artykułu: kortyzol
Advertising
Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego?

Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego?

Gdy mężczyzna wchodzi w wiek czterdziestu lat, ma za sobą połowę przewidywanego czasu życia. To okres przejściowy. Dokonuje się wtedy podsumowania dotychczasowych osiągnięć i nie trzeba wiele, by pojawiły się przygnębienie i niezadowolenie, wynikające z faktu, że oczekiwania dotyczące własnego życia okazały się tak różne od rzeczywistości. Dotychczas wyznawane wartości ulegają zmianie, ponieważ się nie sprawdziły. Dodatkowo kryzys pogłębia się na skutek różnych trudnych sytuacji życiowych, na przykład śmierci bliskich osób. Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Co to jest kryzys wieku średniego?

    Co to jest kryzys wieku średniego?

    Kryzys wieku średniego jest wynikiem dokonanego rozrachunku i podsumowania dotychczasowych dokonań życiowych. Czwarta dekada naszego życia to jego półmetek, biorąc pod uwagę statystyczną długość życia. Warto wtedy na chwilę się zatrzymać, porównać nasz dorobek z wcześniejszymi planami i marzeniami. Na ogół niestety okazuje się, że osiągnięcia pozostawiają wiele do życzenia. Oczekiwaliśmy od życia znacznie więcej, niż otrzymaliśmy. To powoduje silną frustrację i pragnienie zmiany. Czas, który nam pozostał, chcemy wykorzystać tak, by jeszcze zdobyć to, na czym nam zależy. Dlatego ludzie podejmują zaskakujące decyzje, zmieniają zasady życiowe, porzucają dotychczasowe związki. Towarzyszy temu niestabilność emocjonalna i depresja. To bardzo trudny okres w życiu człowieka.

  • Kryzys wieku średniego w życiu mężczyzny

    Kryzys wieku średniego w życiu mężczyzny

    Mężczyzna, który uświadomił sobie, że przeżył już połowę życia, a nie jest usatysfakcjonowany z dotychczasowych osiągnięć, jest w bardzo trudnej sytuacji. Starość nie jest już tak odległą perspektywą jak kiedyś. Praca zawodowa przestała cieszyć, pojawia się poczucie wypalenia. Związek z dotychczasową partnerką stał się monotonny i nudny, a pożycie intymne spowszedniało. Pojawiają się nastroje depresyjne, smutek i przygnębienie. Mężczyzna próbuje coś z tym zrobić. Sięga po alkohol. Zaczyna wręcz obsesyjnie dbać o swój wygląd, często zagląda na siłownię. Pojawia się zainteresowanie młodymi, atrakcyjnymi kobietami. Młoda partnerka jest potwierdzeniem atrakcyjności mężczyzny, oddala od niego widmo starzenia się. Cierpi na tym oczywiście jego małżeństwo, często dochodzi do zdrady, a nawet rozpadu związku.

  • Jak pokonać kryzys wieku średniego?

    Jak pokonać kryzys wieku średniego?

    Pokonanie kryzysu wieku średniego nie jest łatwe. Bardzo cenna jest współpraca ze strony partnerki – może ona wiele zrobić, aby nie doszło do rozpadu związku. Nie należy uważać kryzysu za coś nieuniknionego, z czym walka jest niemożliwa. Zamiast skupiać się na niespełnionych marzeniach, warto pomyśleć o tym, co wspólnie udało się osiągnąć. Wspólnie przeżyte lata na pewno pozostawiły w pamięci wiele pięknych wspomnień. Warto także uświadomić sobie, że choć spełnianie zachcianek jest tak atrakcyjne, jesteśmy odpowiedzialni za rodzinę i jej los. Jednak samo poczucie obowiązku nie wystarczy, by pokonać kryzys. Aby to się udało, trzeba odnaleźć sens dalszego wspólnego życia. Warto udać się w podróż czy wyjechać na atrakcyjny urlop tylko we dwoje. Zadbać o siebie, postarać się o uatrakcyjnienie życia intymnego. Można znaleźć wspólne pasje i nowych znajomych. Wyeliminowanie ze swojego życia rutyny i nudy z pewnością pomoże w przełamaniu kryzysu. Odrobina szaleństwa nie zaszkodzi, jeśli dzięki temu nie dojdzie do rozbicia rodziny i zniszczenia tego, co wspólnie udało się osiągnąć.