Jakie są sposoby walki z nerwicą?

Opiekun artykułu: dareczek
Advertising
Jakie są sposoby walki z nerwicą?

Jakie są sposoby walki z nerwicą?

Nerwica jest uciążliwą chorobą, która potrafi skutecznie utrudnić życie, wykonywanie obowiązków, a nawet kontakty z najbliższymi. Wystarczy niewiele, żeby zacząć czuć lęk, a czasami odczuwa się go bez powodu, co jest jeszcze bardziej uciążliwe. Wielu chorym wydaje się, że po wpadnięciu w szpony choroby nie mają możliwości wyleczenia się, jednak nie jest to prawda. Odpowiednio zdiagnozowana nerwica może być poddana skutecznemu leczeniu.

Advertising
Advertising
  • Zaburzenia lękowe

    Zaburzenia lękowe

    Lęk jest naturalny dla człowieka pod warunkiem, że nie zdominował jego życia. Normalny poziom lęku potrafi motywować lub ustrzec przed niebezpieczną sytuacją. Jednak lęki związane z błahymi powodami, pojawiające się bez powodu mogą być przyczyną problemów emocjonalnych i psychologicznych. Bardzo często nadmierne obawy powodują wycofanie się z aktywnego życia towarzyskiego, zamykanie się w sobie, niechęć do rzeczy oraz czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność. Poza tym pojawiają się dodatkowe objawy, wśród których można zauważyć ospałość, apatię, problemy seksualne, agresję, a także depresję, powikłanie związane z nerwicą, z którym chory nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Warto zdawać sobie sprawę, że nerwica nie ma jednej postaci. Niektórzy cierpią na lęki dotyczące życia i radzenia sobie z nim, inni posiadają postać choroby związaną z obsesjami, np. myciem rąk kilkadziesiąt razy dziennie, jest to wówczas nerwica obsesyjno-kompulsywna.

  • Farmakologia

    Farmakologia

    W leczeniu nerwicy trudno obejść się bez farmakologii, zwłaszcza gdy objawy choroby są wyjątkowo silne – lęki pojawiają się co chwilę, nie przechodzą, pojawia się panika przed wyjściem z domu, strach przed kontaktami z innymi, natręctwa nasilają się. W takiej sytuacji należy zacząć przyjmować przepisane przez lekarza leki. Są to zazwyczaj pigułki, których zadaniem jest zmniejszenie niepokojących objawów, oraz leki uspokajające. Obniżają one napięcie, pozwalają wrócić stopniowo do normalnego funkcjonowania. Czasami, gdy nerwica jest daje już pierwsze symptomy depresji, korzysta się również z leków antydepresyjnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przyjmowanie tabletek nie jest równoznaczne z wyleczeniem choroby. Łagodzą one objawy, lecz nie uwalniają od nich całkowicie. Ich zaletą jest uspokajanie pacjenta, co daje możliwość podjęcia kolejnego kroku w leczeniu, jakim jest psychoterapia.

  • Psychoterapia

    Psychoterapia

    Kluczem do rozwiązania problemów nerwicowych jest podjęcie psychoterapii, czyli odpowiedniego leczenia. U podstaw choroby nerwicowej leżą wewnętrzne konflikty człowieka lub trudna sytuacja, w jakiej się znalazł, np. utrata pracy, problemy w niej, strata kogoś bliskiego, problemy rodzinne, które wyzwalają w umyśle sieć powiązań skutkujących chorobą. Podjęcie leczenia pod okiem psychoterapeuty pozwala na uświadomienie pacjentowi tego, co powoduje jego lęki oraz natręctwa i stopniową walkę z tym poprzez rozwiązanie problemów, pomoc w spojrzeniu na nie z innej perspektywy. Psycholog w czasie sesji pracuje z pacjentem nad problemami z przeszłości, obecnymi oraz budowaniem poczucia własnej wartości, która nie pozwoli na odrodzenie się nerwicy w przyszłości. Terapia pomaga również w odbudowaniu umiejętności interpersonalnych nadwyrężonych przez chorobę.