Jak pokonać problemy z uzależnieniem?
Jak pokonać problemy z uzależnieniem?
Bardzo wiele osób jest uzależnionych od różnych rzeczy i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Nałogowiec to nie jest jedynie narkoman czy alkoholik. Możemy uzależnić się od robienia zakupów, oglądania telewizji, grania na komputerze czy serfowania po internecie. Możemy być pracoholikiem, seksoholikiem... i ulegać różnym innym nałogom. Jak sobie z tym poradzić? Pierwszą, podstawową sprawą jest uświadomienie sobie, że ten problem jednak nas dotyczy. To najtrudniejsze zadanie.
Przyznaj, że masz problem
Przyznanie się przed samym sobą do tego, że coś jest z nami nie tak, jest naprawdę dużym wyzwaniem. Mamy tendencję do wybielania się w naszych własnych oczach, samousprawiedliwiania. Jeśli coś dzieje się nie tak, to na pewno przyczyną nie jestem ja, tylko inni. Jeśli już uświadomisz sobie, że jednak masz problem, spróbuj powiedzieć o tym głośno. To drugi bardzo ważny krok. Najczęściej wstydzimy się tego, że jesteśmy uzależnieni. Boimy się odrzucenia i niezrozumienia.
Świadomość powagi sytuacji
Przyznanie się do tego, że jest się na przykład pracoholikiem, jest bardzo ważnym momentem, praktycznie zaczynającym proces leczenia. Już wiesz, że coś w twoim życiu nie funkcjonuje dobrze, co więcej, wiedzą o tym inni. Próba zmiany tego przyzwyczajenia będzie jednak jeszcze długo wywoływać twoją agresję. Bierze się to nie tylko z naszej niechęci do zmiany nawyków, jest też związane z przyzwyczajeniem organizmu do określonych produktów (jak kawa czy nikotyna). Jest to początek bardzo trudnej drogi i walki. Najważniejsza jest motywacja. Musimy wiedzieć, czy chcemy i dlaczego chcemy zerwać z nałogiem. Na pewno nie można tego robić dla kogoś. Zawsze robisz to dla siebie. Im szybciej to zrozumiesz, tym krótszą drogę będziesz musiał pokonać.
Wyciągnij wnioski
Bardzo ważny jest też wybór metody wychodzenia z nałogu. Zrób listę sytuacji, w których sięgasz po używkę albo zachowujesz się w sposób nałogowy (np. grasz na komputerze). Staraj się ich unikać, a gdy uda ci się nie zagrać, nie zapalić, nie napić, nagradzaj się za to. Postępuj ze sobą jak z dzieckiem i bądź dla siebie dobry. Zaakceptuj swoją słabość. Każdy ma prawo mieć gorsze chwile, nie obwiniaj się za to. Sprawdź, kto będzie chciał cię wesprzeć podczas wychodzenia z nałogu. To nigdy nie jest łatwe.
Spotkania z psychologiem
W procesie wychodzenia z nałogu na pewno może ci pomóc psycholog. Specjalista objaśni ci zasady postępowania z samym sobą. Nikt nie jest na tyle silny, by ze wszystkim poradzić sobie samodzielnie. Dlatego właśnie istnieją zawody psychologa i psychoterapeuty.