Jak utrzymać abstynencję?

Opiekun artykułu: perwersyjnie
Advertising
Jak utrzymać abstynencję?

Jak utrzymać abstynencję?

Uzależnić możemy się niemalże od wszystkiego. Trzeba pamiętać, że uzależnienie to nie tylko fizyczna reakcja organizmu, który daje nam sygnały, że potrzeba mu danego składnika. Dużo groźniejsze jest uzależnienie psychiczne, które pcha nas do robienia rzeczy, które dają nam krótkotrwałe poczucie ulgi, nawet jeśli wiemy, że robimy źle i czujemy się w następstwie podle. Jest wiele etapów uzależnień i czym jest ono silniejsze, tym trudniej z niego wybrnąć. Zawsze jest jednak szansa i może to zrobić naprawdę każdy. Ważne, by wysiłek, który temu poświęciliśmy, nie poszedł na marne. Jak sprawić, by abstynencja była skuteczna?

Advertising
Advertising
  • Unikaj pokus

    Unikaj pokus

    Osoba uzależniona podświadomie szuka okazji do skorzystania z nałogu. Czym lepsza wymówka, tym lepiej się czuje, łamiąc swoje postanowienia. Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu, nie wybieraj się na imprezę, gdzie będzie rozlewał się litrami. Dobrze wiesz, że nawet najsilniejsze postanowienie może okazać się słabe wobec nagabywań znajomych i atmosfery chwili. Nawet nie zauważysz, kiedy dasz się namówić. Abstynencja to nie tylko unikanie spożywania danej używki, ale również unikanie przebywania w jej otoczeniu.

  • Oczyść swój organizm

    Jeśli jesteś uzależniony od jakiejś używki, takiej jak alkohol, papierosy czy narkotyki, spraw, by twój organizm mógł się jej pozbyć. Jeśli naprawdę głęboko tkwisz w nałogu, być może nie będziesz mógł rzucić go z dnia na dzień, bo okaże się to niebezpieczne dla twojego zdrowia. Skonsultuj się z kimś, kto doradzi ci, jak zrobić to mądrze i stopniowo, bez narażania organizmu na niepotrzebny szok. Nie szukaj substytutów, bo uzależnisz się od nich. Możesz rzucić palenie dzięki gumom nikotynowym, a potem przez wiele lat nie potrafić się bez tych gum obejść. Voilà, jesteś od nich uzależniony.

  • Ćwicz silną wolę

    Ćwicz silną wolę

    Naturalnym zachowaniem każdego człowieka jest wypieranie nieprzyjemnych myśli i stanów. Potrafimy usprawiedliwić wszystko. Zapewne słyszałaś wiele wymówek osób, które próbowały rzucić palenie. A to stres, innym razem problemy w domu, kończąc na przebywaniu w otoczeniu palaczy. Każda wymówka jest dobra, bo daje nam poczucie sprawiedliwości. By nie dać się samemu oszukać, ćwicz silną wolę. Stawiaj sobie wiele małych celów, które nauczysz się wytrwale osiągać. Z czasem będziesz stawiać sobie również większe. I jeśli zaplanujesz największy, czyli pozbycie się nałogu, rozpowiedz o tym wszystkim. Będzie ci głupio zawieść więcej niż samą siebie.