Co oznacza przewlekłe zmęczenie i jak się go pozbyć?
Co oznacza przewlekłe zmęczenie i jak się go pozbyć?
Przewlekłe zmęczenie jest efektem kilku skumulowanych przyczyn. Są nimi nadmiar stresu, przepracowanie oraz brak prawidłowego wypoczynku i odpowiedniej długości snu. Jeżeli dodatkowo cierpisz z powodu depresji, jesteś bardziej narażona na tytułową dolegliwość. Osoby dotknięte przewlekłym zmęczeniem nie mają chęci do życia, wciąż są zmęczone, brak im motywacji i pomimo długiego snu czują się niewyspane. Dolegliwość tę może zdiagnozować jedynie lekarz, gdyż przewlekłe zmęczenie nietrudno pomylić z inną poważną chorobą.
Jakie mogą być przyczyny?
Do głównych przyczyn przewlekłego zmęczenia zalicza się wspomniany wcześniej stres, przepracowanie i brak wypoczynku. Sięgając głębiej, znajdują się jego kolejne powody. Niewystarczająca ilość witamin i minerałów w organizmie potrafi osłabić układ nerwowy i immunologiczny. Podejrzewając u siebie przewlekłe zmęczenie, należy wykonać badania krwi, które wskażą na ewentualne deficyty w organizmie. Chorzy na depresję są bardziej podatni na towarzyszące im ciągle uczucie zmęczenia. W pierwszej kolejności należy poradzić sobie z pomocą terapeuty z depresją, później z tytułowym zmęczeniem. Na ospały organizm bardzo dobrze wpływają ćwiczenia aerobowe. Jeżeli senność i apatia nie dają Ci spokoju, zwróć uwagę na swoją dietę. Ma ona bowiem bardzo istotny wpływ na działanie Twojego organizmu. W trosce o dobre samopoczucie nie stołuj się w restauracjach fast food, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, unikaj tłustych potraw, wyeliminuj używki, a Twoja dieta niech będzie urozmaicona. Korzystaj z cennych właściwości sezonowych warzyw i owoców.
Inne powody chronicznego zmęczenia
Jak już wspomniałam, przewlekłe zmęczenie może być oznaką poważnej choroby. Aby zacząć je leczyć, wyeliminowane muszą zostać inne schorzenia dające podobne objawy. Są nimi:
* niedoczynność tarczycy,
* bezdech senny,
* anemia,
* fibromialgia.
Lekarz po konsultacji z Tobą i odpowiednich badaniach będzie mógł zaproponować leczenie i podać właściwe zalecenia.Leczenie
Napięcie psychiczne, które nieustannie towarzyszy Ci zarówno w pracy, jak i w domu musi zostać w jakiś sposób rozładowane. Jeżeli to nie następuje, zaczynają się dolegliwości ze strony organizmu. Spróbuj różnych technik relaksacyjnych, by znaleźć tę najbardziej Ci odpowiadającą. Z przewlekłym zmęczeniem dobrze radzi sobie medytacja. W ciągu dnia znajdź czas na odpoczynek i ruch. Nie pracuj ponad swoje siły i możliwości. Zasięgnij porady lekarskiej odnośnie suplementacji i diety, które pozwolą Ci odzyskać energię do życia.