Buty sportowe – jakie kupić?

Opiekun artykułu: evra
Advertising
Buty sportowe – jakie kupić?

Buty sportowe – jakie kupić?

Aby uprawianie sportu było bezpieczne i nie powodowało kontuzji, które mogą przerodzić się w przewlekłe choroby, należy przede wszystkim dobrać sobie odpowiednie buty. Jeśli uprawiasz konkretną dyscyplinę, warto zainwestować w profesjonalne, odpowiednio dobrane do niej obuwie. Zapewnia to komfort oraz chroni przed urazami. Natomiast jeżeli masz w planach trenowanie różnych dyscyplin, od aerobiku po trening siłowy, prawdopodobnie zdecydujesz się na buty uniwersalne. Przy zakupie obuwia sportowego warto jeszcze zwrócić uwagę na budowę stopy i swój sposób chodzenia.

Advertising
Advertising
 • Stopa stopie nierówna

  Stopa stopie nierówna

  Wykonaj test wodny. Stań wilgotną stopą na kawałku gazety i obejrzyj odcisk. Jeśli masz wysokie podbicie, potrzebujesz butów, które niwelują wstrząsy (cushioned). Przy niskim podbiciu potrzebujesz butów, które kontrolują ruch stopy (motion control). Z kolei przy podbiciu normalnym wybieraj buty z systemem stabilizującym (stability).

 • Buty do biegania

  Buty do biegania

  Buty do biegania przede wszystkim powinny być wygodne. Należy je oczywiście wybrać właściwie ze względu na budowę stopy. Istotne jest także, po jakim terenie zamierzamy biegać. Jeśli po ulicy, potrzebujemy specjalnego obuwia, które jest do tego przeznaczone. Można w nim poruszać się po twardych nawierzchniach: chodnikach, asfalcie, ale także twardych, ubitych leśnych drogach. Buty do biegania po ulicy są lekkie i elastyczne. Natomiast do biegania po naturalnym terenie, gdzie spotkamy piach, kamienie czy błoto, przeznaczone są buty trailowe. Są one twarde, mają ostry bieżnik. Zapewniają ochronę stopy oraz stabilizację. Buty do biegania muszą zapewniać dobrą amortyzację, a pięta powinna być lekko podniesiona. Dzięki temu stopa będzie ułożona w pozycji do biegania, co odciąża stawy (bieganie obciąża zwłaszcza kolana).

 • Dobre buty do chodzenia

  Dobre buty do chodzenia

  Podczas chodzenia dość równomiernie obciążone są kostki i kolana. Buty do chodzenia powinny mieć płaską, cienką podeszwę, by stopa miała bardziej naturalny ruch i by kontakt z podłożem był jak najbardziej naturalny. Buty do chodzenia sportowego powinny zapewniać dobrą amortyzację, żeby niwelować wstrząsy powstające podczas marszu, choć nie muszą amortyzować takich wstrząsów, jak buty do biegania. Ważne jest także, aby były lekkie, a także elastyczne, co zapewniają specjalne nacięcia w podeszwie. Szczególnym rodzajem chodzenia jest Nordic Walking – buty powinny być elastyczne, ale jednocześnie chronić stopę. Najlepiej, by podeszwa była grubsza w tylnej części i nieco cieńsza z przodu.

 • O czym warto pamiętać

  Buty sportowe powinno się kupować w drugiej połowie dnia, kiedy stopy są już zmęczone i lekko puchną, tak jak ma to miejsce podczas treningu. Trzeba mieć przy sobie skarpety, w których będzie się trenować, żeby dobrze dobrać rozmiar. Pięta powinna być ustabilizowana, a duży palec u stopy mieć pewną swobodę ruchu. Należy przymierzyć oba buty i pospacerować w nich po sklepie, aby przekonać się, czy na pewno są wygodne i mają odpowiedni rozmiar.