Podstawowe zasady pielęgnacji butów

Opiekun artykułu: ninciap
Advertising
Podstawowe zasady pielęgnacji butów

Podstawowe zasady pielęgnacji butów

Zarówno w sklepach, jak i we własnej szafce można znaleźć buty wykonane z różnych materiałów. Niestety, nie zawsze posiada się wiedzę o tym, jak powinny być czyszczone, aby prezentować się pięknie oraz zachować dłuższy czas przydatności. Jeśli masz wątpliwości, jak zabrać się do porządków z obuwiem, skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

Advertising
Advertising
 • Zamszowe buty

  Zamszowe buty

  Wygodne buty z zamszu są często kupowane, jednak ich czyszczenie nie zawsze jest prostym przedsięwzięciem. Aby mieć pewność, że buty będą miały odpowiedni kolor, warto zaopatrzyć się w proszek do czyszczenia zamszu. Przed czyszczeniem należy posypać nim szczoteczkę, a następnie przejść do rozprowadzania specyfiku okrężnymi ruchami. Na koniec niezbędne jest usunięcie proszku papierem welinowym oraz przetarcie powierzchni pilniczkiem tekturowym.

 • Trampki i tenisówki

  Tenisówki oraz trampki wykonane z gumy i materiału nie są specjalnie kłopotliwymi butami do czyszczenia. Wystarczy wrzucić je do pralki i wyprać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jeżeli na powierzchni materiału pojawiają się plamy, z którymi bardzo trudno sobie poradzić, można użyć benzyny.

 • Buty z nubuku

  Buty z nubuku

  Buty wykonane z nubuku są stosunkowo proste do czyszczenia. Wystarczy jedynie zabrudzone miejsca przeczyścić przy pomoc gumki do gumowania, a następnie strzepnąć jej resztki, żeby nie wniknęły w materiał.

 • Satynowe buty

  Satynowe buty

  Delikatne buty satynowe, służące przede wszystkim w czasie przyjęć albo wielkich wyjść, również mogą cały czas wyglądać jak nowe. Skutecznym środkiem czyszczącym w ich przypadku jest przecieranie ich alkoholem. Jeśli zapach specyfiku unosi się długo po czyszczeniu, należy bardzo dobrze wywietrzyć buty.

 • Buty lakierowane

  Buty lakierowane

  Od lat lakierowane buty, tzw. lakierki, cieszą się dużą popularnością. Jednak i one mogą zmienić swój wygląd na mniej atrakcyjny, jeżeli nie są odpowiednio pielęgnowane. W przypadku czyszczenia lakierek najlepiej sprawdzają się:
  * oliwa z oliwek albo wazelina – do zmiękczenia,
  * mleko – do oczyszczenia z brudu,
  * ocet biały – do usunięcia plam.
  Jednocześnie w przypadku lakierek ważne jest ich przechowywanie. O ile wielu butom wystarcza jedynie spakowanie ich do pudełka, o tyle lakierki należy natłuścić, np. wazeliną, owinąć w papier i dopiero wtedy włożyć do pudełka.