Ból pleców a ból nerek – je jak odróżnić?

Opiekun artykułu: rav
Advertising
Ból pleców a ból nerek – je jak odróżnić?

Ból pleców a ból nerek – je jak odróżnić?

Ból pleców i ból nerek to bardzo uciążliwe odczucia. Ze względu na bliskość jednego i drugiego bardzo łatwo może dojść do pomyłki. Bolą nerki, a obolała osoba myśli, że to plecy lub na odwrót. Dobre zdiagnozowanie przyczyny bólu jest istotne ze względu na sposób oraz rodzaj leczenia, dlatego dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób odróżnić jeden ból od drugiego.

Advertising
Advertising
  • Rodzaj bólu

    Rodzaj bólu

    W zdiagnozowaniu tego, co boli, pomaga rodzaj bólu. Plecy zazwyczaj doskwierają jako tępy ból, natomiast nerki jako ostry i przeszywający. W przypadku pleców jest to wynik deformacji dysków, często stopniowej i postępującej latami albo miesiącami. Ból nerek natomiast bywa bardzo nagły i związany z uciskiem na nerki poprzez gromadzący się mocz. Dodatkowo pojawia się nagle, pulsuje i przypomina kolkę, przerywaną chwilami ulgi.

  • Czas bólu

    Nie bez znaczenia jest również czas trwania bólu. Dolegliwość bólowa związana z nerkami, mija zazwyczaj w momencie usunięcia przyczyny bólu: zapalenia, kamieni nerkowych lub innego schorzenia. Z kolei ból pleców jest przewlekły i może trwać niezwykle długo, a czasami jego przyczyna nie jest możliwa do usunięcia, np. w przypadku zwyrodnienia dysku. Można jedynie hamować rozwój choroby i zmniejszyć dolegliwość. Z tego powodu długotrwały ból zazwyczaj oznacza problemy z kręgosłupem.

  • Rozchodzenie się bólu

    Rozchodzenie się bólu

    Istotne dla rozróżnienia bólu jest także jego promieniowanie. Ból pleców zaczyna się zazwyczaj na środku kręgosłupa, po czym rozchodzi się pionowo w stronę karku albo w stronę nóg. W przypadku bólu karku promieniowanie może sięgać ramion, jednak często schodzi na łopatki, utrudniając zlokalizowanie – łopatki czy kark? W przypadku bólu nerek, spowodowanego ich infekcją albo uszkodzeniem, ból pojawia się najpierw w jednej nerce, a następnie rozchodzi się poziomo w stronę drugiej.

  • Ból i dotyk

    Ból i dotyk

    Obolałe miejsca bywają wrażliwe na dotyk. Jest to widoczne przy zranieniach i skręceniach, lecz nie tylko. Gdy ból dotyczy nerek, dotknięcie ich okolicy powoduje ból. Gdy bolą plecy, dotknięcie nie nasila tego objawu, chyba że ściśnie się dane miejsce mocniej, jednak jest to wówczas sztuczne wywoływanie bólu.

  • Pojawienie się bólu

    Pojawienie się bólu

    Czasu, kiedy zabolą nerki, nikt nie jest w stanie określić. Jest to zazwyczaj nagłe i związane z rozwojem infekcji oraz jej zaawansowanym stadium. Po wyleczeniu choroby, przyczyny bólu, nie pojawia się on.Gdy pojawia się ból pleców, bardzo często wiadomo, jaki uraz albo jakie czynności są jego przyczyną. Jest się tego świadomym tak jak tego, że leczenie zajmuje zazwyczaj dużo więcej czasu, zanim plecy przestaną dokuczać.