Leczenie wody w kolanie – podstawowe zasady

Opiekun artykułu: hartman
Advertising
Leczenie wody w kolanie – podstawowe zasady

Leczenie wody w kolanie – podstawowe zasady

Woda w kolanie może przytrafić się każdemu, chociaż istnieją grupy wysokiego ryzyka – sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie. Jednak nawet domowe porządki lub przeciążenie kolana podczas noszenia mogą doprowadzić do takiego efektu. Z tego powodu należy uważać, gdy po urazie pojawiają się charakterystyczne objawy. Czasami na wodę w kolanie pomagają domowe sposoby, lecz bardzo często niezbędna jest wizyta u lekarza.

Advertising
Advertising
  • Typowe objawy

    Typowe objawy

    Charakterystycznym objawem dla wody w kolanie jest ból oraz obrzęk. Pojawienie się bólu może powodować problemy z poruszaniem się oraz zginaniem nogi. Poszkodowana osoba może zacząć lekko kuśtykać. Dodatkowo pojawia się rozpalenie kolana oraz obrzęk, tym większy, im więcej wody. Gdy się go dotknie, czuje się miękkość oraz wypełnienie go czymś wodnistym. Po mocnym urazie opuchlizna może być bardzo duża i niemal w całości pokrywać kolano, unieruchamiając poszkodowaną osobę.

  • Ułożenie nogi i lód

    Ułożenie nogi i lód

    Zamiast od razu iść do lekarza, jeżeli obrzęk nie jest jeszcze bardzo duży, można zastosować domowe środki. Jednym z nich jest ułożenie nogi w odpowiedni sposób. Powinna ona znaleźć się powyżej biodra. Aby to uzyskać, wystarczy użyć poduszek lub zwiniętego koca. Na tak ułożoną nogę można położyć zimny okład. Nie powinien to być jednak kontakt bezpośredni. Kostki lodu należy włożyć do specjalnego woreczka lub owinąć w ręcznik i dopiero wtedy położyć na kolanie. Przykładanie lodu powinno odbywać się jedynie przez 20 minut, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia skóry albo nawet odmrożenia. Chłód zmniejszy obrzęk, a do tego przyniesie ulgę, znieczulając lekko zakończenia nerwowe.

  • Opaska uciskowa

    Po zakończeniu chłodzenia kompresem warto usztywnić staw kolanowy przy pomocy opaski uciskowej. Podobny efekt jak one dają bandaże elastyczne, jednak opaski są wygodniejsze w stosowaniu – łatwiej się zakłada, zdejmuje i mocniej trzymają. Dzięki ich działaniu opuchlizna powoli zaczyna schodzić.

  • Przydatne okłady

    Przydatne okłady

    Poza lodem można używać również okładów z innych środków lub nacierania specyfikami, które zmniejszają obrzęk wokół stawu kolanowego. Okłady z gazy jałowej nasączonej octem lub Altacetem są bardzo skuteczne i pomagają zmniejszać opuchliznę poprzez doprowadzanie naczyń krwionośnych do pierwotnego stanu. Jeżeli opuchliźnie towarzyszy również siniak, można zastosować maść z arniki, która wpływa kojąco na miejsca po urazach.

  • Wizyta u lekarza

    Wizyta u lekarza

    Jeżeli obrzęk jest bardzo dotkliwy lub duży, wówczas trzeba zdecydować się na wizytę u lekarza. Zazwyczaj decyduje się on na wykonanie punkcji kolana przy znieczuleniu miejscowym. Polega to na wyciągnięciu wody gromadzącej się w kolanie poprzez odsączenie jej do strzykawki. Lekarz zwraca uwagę na kolor płynu, oceniając tym samym, czy nie świadczy on o poważniejszych problemach ze stawem.