Leczenie anemii u dzieci – podstawowe zasady
Leczenie anemii u dzieci – podstawowe zasady
Niedokrwistość, zwana również anemią, oznacza zbyt małą liczbę czerwonych krwinek w krwiobiegu. Wynika to z braku żelaza w organizmie albo problemów z jego przyswajaniem. Nie dotyczy tylko dorosłych, lecz również dzieci, zwłaszcza w wieku wczesnoszkolnym oraz do 3 roku życia. Gdy tylko zauważy się objawy anemii u dziecka, należy reagować.
Objawy anemii u dzieci
Choć czasami anemię u siebie ciężko zdiagnozować, mamy są podwójnie czujne, jeżeli w grę wchodzi zdrowie ich dzieci. W związku z tym szczególną uwagę powinny zwrócić na wygląd i zachowanie swojego potomka, które może świadczyć o anemii. Przede wszystkim zmęczenie oraz ospałość, mało charakterystyczna dla dzieci w pewnym wieku, słaby wzrost – w przypadku niemowlaków – oraz bladość skóry, która przybiera słomkowy odcień. Dodatkowo dziecko ma niewielki apetyt, chociaż chętnie przyjmuje płyny. Nie garnie się do zabawy, woli spokojne, mało męczące zajęcia, a do tego ma problemy z zasypianiem. Wszystko to może świadczyć o rozwijającej się anemii, którą trzeba jak najszybciej zdiagnozować i leczyć.
Podawanie żelaza
Ze względu na to, że anemia to problemy z żelazem niezbędnym do produkcji czerwonych krwinek, po konsultacji lekarskiej dziecko otrzymuje lekarstwa, które je zawierają. W zależności od wieku dziecka występują one w różnej formie. Najczęściej jest to syrop albo krople z żelazem. Powinny być podawane na czczo albo pomiędzy posiłkami, a po ich przyjęciu warto zachęcić dziecko do przepłukaniu ust, ponieważ mogą one powodować żółknięcie zębów. Zdarza się, że krople powodują mdłości u malucha. Gdy występuje to nagminnie, należy poinformować o tym lekarza i zmienić lek. Nie należy obawiać się przepisania zastrzyków, gdyż są one stosowane jedynie w razie zachorowania na ciężką postać anemii.
Witaminy
Aby żelazo podane w kroplach było dobrze wchłaniane, musi mieć odpowiednie warunki do tego. Poprawia je witamina C, którą również można podawać dziecku. Dodatkowo niezbędna jest witamina B12, która mobilizuje czerwone krwinki do większej aktywności, a ciało do wytwarzania dużej ilości niezbędnych elementów. Kupując krople, warto zapytać w aptece o suplementy witaminowe dla dzieci w postaci kropli lub pastylek do ssania. Do popijania kropli należy podawać dziecku sok lub wodę. Nie powinna to być herbata ani mleko, ponieważ one utrudniają wchłanianie się żelaza do organizmu.
Dieta przy anemii
Skuteczne wyleczenie dziecka z anemii jest związane także ze zmianą jego diety tak, żeby znajdowało się w niej dużo produktów z żelazem. Trzeba ją dostosować do wieku dziecka, jednak produkty, na które warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim: czerwone mięso, podroby, w tym wątróbka, ryż, warzywa strączkowe, brokuły oraz inne zielone warzywa, produkty pełnoziarniste, daktyle, figi. Nie trzeba dodawać od razu wszystkiego do diety, jednak warto wprowadzać modyfikacje, ponieważ lekką anemię można skutecznie leczyć dietą, bez podawania leków.