Jak chronić się przed nadciśnieniem?

Opiekun artykułu: kielas
Advertising
Jak chronić się przed nadciśnieniem?

Jak chronić się przed nadciśnieniem?

Nadciśnienie to inaczej wysokie ciśnienie krwi. Im wyższe, tym większe ryzyko wystąpienia chorób, które mogą być zagrożeniem dla życia. Należy leczyć je zaraz po zdiagnozowaniu, jednak lepszym rozwiązaniem niż leczenie jest zapobieganie pojawieniu się nadciśnienia. Można tego dokonać, wcielając w życie kilka ważnych zasad.

Advertising
Advertising
  • Dieta pod kontrolą

    Dieta pod kontrolą

    Dobra dieta to podstawa, aby nie doszło do pojawienia się problemów z nadciśnieniem. Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów, mięsa, picie napojów gazowanych, słodycze i fast foody, a do tego brak warzyw to jedno z gorszych zachowań względem własnego organizmu. Tak szkodliwe elementy należy wyeliminować. Jedzenie dużej ilości warzyw, zwłaszcza zielonych, oraz owoców i pieczywa pełnoziarnistego to podstawa sukcesu. W pieczywie tego rodzaju zawarty jest błonnik, który usuwa toksyny z ciała, w tym z krwi, natomiast w warzywach i owocach witaminy A i E, zabijające wolne rodniki. Poza nowotworami wolne rodniki przyczyniają się do chorób serca. Produkty mleczne, jajka i mięso także powinny być w jadłospisie, jednak odpowiednio przygotowane. Dotyczy to szczególnie mięsa. Zamiast czerwonego lepiej skupić się na białym, a przygotowując je, gotować na parze albo grillować. Dodatkowo nie powinno się zapominać o rybach, w których znajdują się kwasy omega-3 i omega-6, uszczelniające naczynia krwionośne.

  • Mniej alkoholu

    Mniej alkoholu

    Nadmiar alkoholu może prowadzić zarówno do uzależnienia, jak i do problemów z układem krążenia. Jego niewielkie ilości, zwłaszcza czerwonego wina, mogą działać ochronnie na naczynia krwionośne, jednak tylko wtedy, kiedy przestrzega się odpowiedniej dawki. Żeby alkohol miał działanie sprzyjające zdrowiu, można wypijać jedynie 150 ml wina dziennie, nie więcej. Niestety, bywa często nadużywany, więc lepiej ograniczyć go, dzięki czemu nie powstaje ryzyko zbyt dużego ciśnienia krwi.

  • Potrzebny ruch

    Potrzebny ruch

    Serce jest mięśniem i jak wszystkie mięśnie, żeby poprawnie funkcjonować, potrzebuje ruchu, treningu i ćwiczeń. Oznacza to, że aby uchronić się przed nadciśnieniem, trzeba regularnie zażywać aktywności fizycznej. Nie oznacza to zostania zawodowym sportowcem, a jedynie poświęcenia przynajmniej 30 minut dziennie na ruch. W zależności od kondycji można wybrać odpowiednią dla siebie formę ruchu – spacer, basen, jazdę na rowerze, bieg, aerobik lub inne. Każda z nich sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, naczynia krwionośne silniejsze, a dodatkowo zapobiega się otyłości, która zawsze jest obciążeniem dla układu krwionośnego.

  • Kontrola ciśnienia krwi

    Wczesne wykrycie problemów z ciśnieniem oraz jego nadmierna wysokość pozwolą na rozpoczęcie leczenia, które uniemożliwi rozwój innych chorób. Z tego powodu w czasie każdej wizyty u lekarza warto poprosić o zmierzenie ciśnienia. Można również zakupić domowe aparaty do mierzenia ciśnienia, dostępne w aptece. Często także w aptece możliwe jest zmierzenie ciśnienia pod okiem farmaceuty. Jest to przydatna opcja, jeżeli nie chce się odwiedzać lekarza bez powodu. Dzięki regularnej kontroli łatwo utrzymać prawidłowy stan zdrowia lub reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego.