W jaki sposób dbać o serce?

Opiekun artykułu: martens
Advertising
W jaki sposób dbać o serce?

W jaki sposób dbać o serce?

Serce to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Pompuje krew do wszystkich żył i stanowi centrum układu krwionośnego, co tym samym odpowiada za ludzkie życie. Tym samym nie jest dziwne, że należy dbać o serce, aby jak najdłużej było zdrowe i nie miało problemów z pracą. Bardzo ważne jest, by pamiętać o nim przez cały czas, a nie tylko kiedy rozpoczynają się problemy.

Advertising
Advertising
 • Ruch i ćwiczenia

  Ruch i ćwiczenia

  Serce w ciele, które nie wykonuje żadnego ruchu poza wstawaniem i siadaniem, nie jest w najlepszej kondycji. Pompuje krew, lecz nie jest bardzo wytrzymałe, o czym można przekonać się, gdy zadyszka łapie nawet przy wchodzeniu po schodach. Aby poprawić stan i wydolność serca, dzięki czemu będzie silniejsze i bardziej odporne na choroby, wystarczy regularnie ćwiczyć. Lepsze działanie serca to lepsze pompowanie krwi. Jeżeli nie jest się aktywnym sportowcem, najlepiej uprawiać sporty, które nie są zbyt forsowne i nie przyśpieszają przesadnie tętna. Powinno ono utrzymywać się na poziomie 120 uderzeń na minutę i być połączone z prawidłowym oddechem, który dotleni organizm. Najlepsze ćwiczenia wzmacniające serce to pływanie, szybki marsz, nordic walking, jazda na rowerze oraz taniec.

 • Istotna dieta

  Istotna dieta

  Odpowiednia dieta jest niezwykle ważna dla serca. Zawsze gdy pojawiają się problemy sercowe lub jest się po zawale, lekarz zaleca jej zmianę. Żeby nie dopuścić do powstania choroby, warto przestrzegać zdrowego jadłospisu już wcześniej. Jego podstawą jest unikanie potraw tłustych i smażonych na głębokim tłuszczu. Zamiast niego oraz smalcu lepiej zacząć stosować oliwę z oliwek lub uzupełniać zapotrzebowanie na tłuszcz, jedząc orzechy, migdały oraz olej kokosowy. Ograniczenie tłuszczu powinno iść w parze z jedzeniem większej ilości warzyw i owoców, w stanie surowym albo gotowanych na parze – w przypadku warzyw. Zaleca się jedzenie 1/2 kilograma tych składników dziennie. Są one istotne zarówno ze względu na witaminy, jak i na znajdujący się w nich błonnik, który oczyszcza nie tylko jelita, ale i krew ze zbędnych produktów przemiany materii.

 • Badaj cholesterol

  Badaj cholesterol

  Złe dieta lub stres mogą spowodować, że stężenie tzw. złego cholesterolu we krwi znacznie przekracza normę. Więcej cholesterolu to szybsze zachorowanie na miażdżycę albo i inne choroby układu krążenia, które mogą prowadzić nawet do zawału. Z tego powodu minimum raz na 2 lata powinno wykonać się badania krwi na cholesterol. Jest to proste badanie i boli jedynie tyle, ile wbicie igły w żyłę. Co istotne, wysoki cholesterol może pojawić się bez względu na wiek i jeżeli przekracza 200mg/dl, trzeba rozpocząć odpowiednią dietę albo łykanie tabletek na jego obniżenie.

 • Zły cukier

  Zły cukier

  Wysokie ciśnienie krwi jest zagrożeniem dla serca. Podnosi się ono szczególnie przez nadmiar cukru w organizmie. Jedzenie dużej ilości słodyczy jest nie tylko obciążeniem w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale i zagrożeniem dla układu krwionośnego. Lepiej zrezygnować z wafelków i cukierków oraz dokładnie czytać etykiety produktów, żeby uniknąć spożywania przypadkowego cukru. W chwilach ochoty na coś słodszego zamiast słodyczy lepiej zjeść kostkę gorzkiej czekolady, która jest lubiana przez serce ze względu na zawarty w niej magnez oraz żelazo, które pomaga w produkcji hemoglobiny.