Objawy oraz leczenie obrzęku limfatycznego

Opiekun artykułu: madzienka
Advertising
Objawy oraz leczenie obrzęku limfatycznego

Objawy oraz leczenie obrzęku limfatycznego

Poprawne odprowadzanie limfy z organizmu i wydalanie jej jest jedną z podstaw prawidłowego działania układu krążenia. Jeżeli nigdzie w ciele nie pojawiają się duże zastoje, wówczas wszystko funkcjonuje prawidłowo. Jednak nadmiar limfy, której układ krwionośny nie jest w stanie usunąć, może prowadzić do obrzęków. Są one nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne, zwłaszcza w zaawansowanym stanie choroby, dlatego niezbędne jest jej wczesne wykrycie.

Advertising
Advertising
  • Przyczyny obrzęku limfatycznego

    Przyczyny obrzęku limfatycznego

    Obrzęk limfatyczny może mieć różne przyczyny i występować zarówno jako choroba wrodzona, jak i nabyta. W przypadku wrodzonej choroby jest ona związana z brakiem naczyń włosowatych, ich małą ilością albo wadliwą konstrukcją, co sprawia, że odprowadzanie limfy z organizmu nie jest możliwe lub jest znacznie utrudnione. Poza przyczynami wrodzonymi pojawiają się także inne, które mogą doprowadzić do wystąpienia obrzęku limfatycznego, powodującego problemy z różnymi częściami ciała i ich funkcjonowaniem. Do przyczyn tych można zaliczyć przede wszystkim niewydolność żylną w formie przewlekłej, powikłania po operacjach, zwłaszcza wykonywanych na żyłach, choroby tkanki łącznej, w tym choroby o podłożu reumatologicznym. Możliwe jest również pojawienie się obrzęku limfatycznego w wyniku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, które wpływają niekorzystnie na węzły chłonne odpowiedzialne za usuwanie limfy z organizmu poprzez kierowanie jej do nerek.

  • Objawy obrzęku limfatycznego

    Zazwyczaj zdiagnozowanie choroby nie wymaga dogłębnych badań i już pierwsze objawy pozwalają lekarzowi stwierdzić, z czym on oraz pacjent mają do czynienia. Najważniejszym objawem choroby są problemy z krążeniem limfy i jej wydalaniem z ciała, co jest przyczyną pojawiających się obrzęków. Im bardziej choroba się rozwija, tym obrzęki stają się większe. Z tego powodu obrzęk limfatyczny nazywany jest również słoniowacizną. Początkowo niewielka opuchlizna rośnie i rośnie, deformując albo kończyny, albo inne części ciała, które przybierają duże rozmiary. Dodatkowo skóra w opuchniętych miejscach staje się twarda, a jednocześnie podatna na infekcje. W zaawansowanym stopniu choroby pojawiają się rany, które z trudem się goją, objawy grzybicy oraz innych problemów dermatologicznych, co potęguje dyskomfort wywołany obrzękiem. Chorobie rzadko towarzyszy ból, jednak im większe są obrzęki, tym większe szanse, że się pojawi. Poza bólem zagrożeniem jest również wpływ obrzęków na cyrkulację krwi w kończynach, co może być niebezpieczne dla całego krwiobiegu.

  • Leczenie obrzęku limfatycznego

    Każdy rodzaj obrzęku limfatycznego wymaga leczenia. Im wcześniej zostanie ono rozpoczęte, tym lepiej dla organizmu. Na początku mogą pomóc łagodne środki, jednak gdy choroba postępuje albo jest długo zaniedbana, wówczas mogą być niezbędne bardziej zaawansowane metody. Pierwszą rzeczą, po którą sięga się w trakcie choroby, są balsamy i kremy, które mają zapobiegać infekcjom skóry. Kolejną – leki zmniejszające obrzęki oraz tzw. drenaż limfatyczny. Jest to masaż, który ma pobudzić wydalanie limfy. Polega na masowaniu kończyn lub całego ciała w odpowiednim kierunku, tak żeby limfa włączyła się w krwiobieg i mogła zostać wydalona wraz z innymi toksynami. Na początku choroby można wykonywać go samodzielnie przy pomocy balsamów albo szorstkiej gąbki, która poprawia krążenie. Gdy choroba przyjmuje zaawansowaną postać, wówczas trzeba skorzystać z pomocy chirurgicznej i usunięcia przerośniętych tkanek. Alternatywną metodą, która nie powoduje ryzyka wystąpienia martwicy skóry, jest transplantacja naczyń limfatycznych do tych miejsc ciała, w których ich brakuje.