Jakie są typowe objawy menopauzy?
Jakie są typowe objawy menopauzy?
Menopauza, czyli kobiece przekwitanie dotyczy każdej kobiety. Już po przekroczeniu 40 roku życia gospodarka hormonalna zaczyna się zmieniać, natomiast między 45 a 55 rokiem doświadcza się już menopauzy, której towarzyszą różne objawy. Odczuwa je ponad połowa pań, chociaż z różną częstotliwością i natężeniem.
Uderzenia gorąca
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy są uderzenia gorąca. Pojawiają się nagle, w najmniej oczekiwanych momentach, w znaczący sposób utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo budzą zawstydzenie, zwłaszcza że często wiążą się z koniecznością chwilowego odpoczynku.
Zimne poty
Kolejną rzeczą, która daje się we znaki kobietom w czasie przekwitania, są zimne poty. Są one tak samo uciążliwe, jak uderzenia gorąca i również pojawiają się znienacka, w różnych porach dnia oraz w nocy. Nocami są szczególnie częste oraz nieprzyjemne, ponieważ nie pozwalają się wyspać, a do tego zmuszają do zmiany piżamy, a nawet pościeli. Zanim się pojawią, następuje wzrost temperatury ciała, po czym pojawia się zimny pot. Często jest to powiązane z sytuacjami stresującymi lub wewnętrznym niepokojem. Im go więcej, tym częściej pojawiają się nieprzyjemne doznania.
Spadek dobrego samopoczucia
Zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym ciele powodują również spadek samopoczucia. Pojawiają się wahania nastroju – od radości po złość lub płacz – nawet jeżeli kobiety nie spotkało nic przykrego. Zdarza się również, że dotąd komfortowe sytuacje przestają takie być. Wahania hormonalne sprawiają, że kobieta czuje się nieatrakcyjna, zagubiona, stara, uważa, że nic jej już w życiu nie czeka. Ważne jest, aby sama kobieta zdawała sobie sprawę, z czego wynika takie samopoczucie, i starała się nad tym panować.
Zmniejszenie koncentracji
Menopauza odbija się również na koncentracji i pamięci, które zaczynają szwankować. Nie tylko nieco trudniej przyswaja się nowe informacje, lecz również ciężko skupić się na wykonywanych zadaniach. Kobietom w czasie przekwitania często towarzyszy uczucie ogólnego rozbicia. Przyczynia się to do negatywnego postrzegania się przez kobietę, a nawet do odizolowania od innych.
Nieregularne miesiączki
Wszystkie zmiany w czasie menopauzy mają swoje przyczyny w hormonach wytwarzanych przez narządy płciowe. Wiąże się to również ze stopniowym zanikaniem miesiączki. Na początku jest ona nieregularna i może to trwać przez dłuższy czasu, aż do całkowitego zaniknięcia. Zazwyczaj pierwsze problemy z okresem po 40 oznaczają, że wkracza się w fazę przekwitania.