Kiedy dobrze jest wykonać USG przezpochwowe?
Kiedy dobrze jest wykonać USG przezpochwowe?
W gabinetach ginekologicznych dostępnych jest coraz więcej urządzeń, które mogą pomóc w dokładnym diagnozowaniu stanu zdrowia. Już nie tylko wywiad oraz podstawowe badania pomagają określić, co dzieje się w organizmie. Przydaje się do tego również USG, zwłaszcza przezpochwowe, pozwalające na wykrycie chorób, nieprawidłowości i ewentualnych zagrożeń. Sprawdź, kiedy warto je zrobić.
Powód pierwszy – nieprawidłowe krwawienia
Idealnie dokładne comiesięczne krwawienie zdarza się rzadko i zazwyczaj bywają 2 – 3 dni różnicy od wcześniejszej daty. Nie jest to jednak nieprawidłowością wymagającą leczenia. Do takich zalicza się krwawienie pomiędzy miesiączkami, zbyt obfite krwawienie, zbyt długie, pojawiające się za często. W takiej sytuacji USG przezpochwowe pozwala znaleźć przyczynę istniejących nieprawidłowości. Dzięki badaniu można sprawdzić, co dokładnie powoduje takie objawy, a mogą to być polipy, mięśniaki znajdujące się w szyjce macicy, jak również w błonie śluzowej. Dodatkowo można wyeliminować podejrzenie nowotworu.
Powód drugi – umiejscowienie wkładki antykoncepcyjnej
Zrobienie USG przed włożeniem wkładki jest konieczne, ze względu na konieczność wyeliminowania istnienia wad, które uniemożliwią taką formę zabezpieczenia przed ciążą. Nie da się tego zrobić „na oko”, a włożenie wkładki, gdy posiada się wady budowy w szyjce macicy, sprawi, że metoda będzie nieskuteczna lub wkładka może powodować ból oraz krwawienie.
Powód trzeci – wady budowy narządów
W przypadku problemów z zajściem w ciążę, jak i w przypadku podejrzanego rodzaju krwawienia sprawdza się, jak zbudowane są narządy płciowe. Zarówno w budowie pochwy, jak i głębszej części organów, zwłaszcza jajników, mogą pojawić się nieprawidłowości, które wymagają leczenia, zabiegu operacyjnego lub diagnozy umożliwiającej jej obejście. W wykryciu wszelkich odstępstw od normy pomaga właśnie USG przezpochwowe.
Powód czwarty – mięśniaki macicy
Podczas przeprowadzania USG można wykryć mięśniaki znajdujące się w macicy. Niewielkie bywają niezauważane przy innych badaniach i pokazuje je dopiero USG. Mięśniaki są popularnym schorzeniem wśród kobiet, które przekroczyły 30 rok życia, ale w większości są niewielkie i nie powodują żadnych przykrych dolegliwości. Po ich zdiagnozowaniu lekarz zleci regularną kontrolę, aby wykluczyć ewentualny rozwój mięśniaków w nowotwór.
Powód piąty – wykrywanie torbieli
Tyko USG przezpochwowe pozwala na wykrycie torbieli, które znajdują się na jajnikach. Są to niewielkie bańki wypełnione płynem, które przez długi czas nie dają żadnych objawów. Ból jest odczuwany dopiero w momencie, gdy torbiel zaczyna uciskać inne narządy. Po wykryciu torbiele są leczone lekami hormonalnymi, antybiotykami oraz w razie konieczności operacyjnie.