Zasady przygotowania się do narkozy

Opiekun artykułu: marza
Advertising
Zasady przygotowania się do narkozy

Zasady przygotowania się do narkozy

Narkozą nazywane jest znieczulenie ogólne. Pod tym hasłem rozumie się kontrolowaną, czasową, a przede wszystkim odwracalną utratę świadomości, niezbędną na czas wykonywania wielu zabiegów chirurgicznych. Wprowadzenie w stan narkozy pozwala na nieodczuwanie bólu przez pacjenta, jak również zniwelowanie jego odruchów obronnych. Zanim pacjent zostanie wprowadzony w taki stan, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niego – samodzielnie lub pod kontrolą lekarską.

Advertising
Advertising
  • W szpitalu i poza szpitalem

    W szpitalu i poza szpitalem

    Gdy leży się w szpitalu, przygotowanie do narkozy jest znacznie łatwiejsze. Personel szpitala instruuje, co trzeba zrobić, jakie czynności wykonać i pilnuje ich wykonania. Jednak rosnąca popularność zabiegów jednodniowych, polegających na przyjechaniu do szpitala na sam zabieg i często wyjściu jeszcze tego samego dnia powoduje, że w takiej sytuacji niezbędne jest samodzielne zadbanie o wszystko.

  • Na czczo

    Przede wszystkim konieczne jest pamiętanie, że podczas narkozy trzeba być na czczo. Nie wolno nic jeść na 6 godzin przed zabiegiem. Nawet niewielki posiłek mógłby sprawić, że doszłoby do zachłyśnięcia się kwasem z żołądka albo resztkami pokarmowymi, a to może skończyć się poważnym zapaleniem płuc.Na 2 godziny przed zabiegiem konieczne jest również nieprzyjmowanie żadnych płynów.

  • Lekarstwa przed zabiegiem

    Lekarstwa przed zabiegiem

    Jeżeli regularnie przyjmuje się leki, np. na ciśnienie, trzeba skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Podpowie on, jakie leki można wziąć i czy w ogóle można przed podaniem narkozy. Nie należy lekceważyć zalecenia lekarskiego, gdyż może to grozić powikłaniami.

  • Ciało przed narkozą

    Ciało przed narkozą

    Z pewnością każdy lubi czuć się świeżo i pięknie, jednak przed narkozą nie tylko nie warto się stroić, lecz wręcz nie wolno. Do zabiegu trzeba podejść bez makijażu na twarzy, bez pomalowanych paznokci, gdyż może to zaburzyć wyniki badań przed, w trakcie i po zabiegu. Dodatkowo nie wolno zakładać biżuterii, a aparat ortodontyczny, protezę, soczewki kontaktowe trzeba wyjąć.

  • Zachowanie po operacji

    Zachowanie po operacji

    Dobrze jest zadbać o sprawy po operacji i wybudzeniu, zwłaszcza jeśli nie pozostaje się w szpitalu. Niezbędne jest poproszenie bliskiej osoby o odwiezienie do domu, gdyż do 24 godzin po operacji nie zaleca się prowadzenia pojazdów.Nie jest to jedyne zalecenie. Nie powinno się planować po narkozie żadnych prac, podpisywania umów, męczących fizycznie i psychicznie rzeczy. Konieczny jest odpoczynek, ponieważ po operacji można czuć zmęczenie oraz zdenerwowanie.