Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?
Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?
Jak objawia się nadwrażliwość zębów? Kłującym i przeszywającym bólem, który pojawia się po tym, gdy np. ugryziesz coś słodkiego, napijesz się bardzo gorącej zupy lub bardzo zimnego napoju. Taka dolegliwość znacznie zmniejsza radość ze spożywanych posiłków. Nadwrażliwe zęby zawsze reagują uciążliwym bólem na wysokie lub niskie temperatury, a także słodkie lub kwaśne smaki. Bardzo podrażnione są podatne nawet na szczotkowanie, często przy tym pojawia się również krwawienie dziąseł. Warto wybrać się do dentysty, by zrobić podstawowe badania i przekonać się o przyczynach takiego stanu. Jeśli spowodowany on jest jedynie uszkodzonym szkliwem lub tym, że nasze szyjki zębowe są odsłonięte, zastosuj się do poniższych wskazówek, by pozbyć się tego bolesnego problemu.
Pasta do nadwrażliwych zębów
Nadwrażliwość zębów to przypadłość, której nie uda Ci się wyleczyć podczas wizyt u dentysty. By ją złagodzić, musisz regularnie dbać o zęby i dziąsła. Obowiązkowo stosuj specjalistyczną pastę do nadwrażliwych zębów, jak np. Sensodyne czy Elmex. Zawierają one specjalistyczne składniki, które zmniejszają ból zębów poprzez wypełnianie wybrakowanych kanalików zębiny. Takie pasty skutkują jednak dopiero po regularnym, dłuższym stosowaniu i najlepiej się z nimi nie rozstawać, nawet gdy podrażnienie się już nieco złagodzi. Nawet po standardowym umyciu zębów możesz nałożyć odrobinę pasty na podrażnione szkliwo i pozostawić na noc.
Płyny do płukania jamy ustnej
Płyny do płukania jamy ustnej, które możesz zakupić w aptece lub drogerii, zawierają fluor. By je nabyć, nie potrzebujesz recepty, a są doskonałe na zminimalizowanie stanu zapalnego i redukcję nadwrażliwości. Ponadto szczególnie wskazane są dla osób, które cierpią na próchnicę. Wystarczy, że przepłuczesz jamę ustną raz w ciągu dnia. Rób to bardzo dokładnie, by specyfik dostał się do wszystkich zakamarków i szczelin między zębami, a następnie wypluj go. Jeśli natomiast Twój problem z szyjkami zębowymi jest poważny, poproś dentystę, aby przepisał Ci lek z większą niż zwykle dawką fluoru.
Zwracaj uwagę na to, jakiej używasz szczoteczki
Bardzo często sami przyczyniamy się do tego, że nasze zęby stają się nadwrażliwe, szkliwo się ściera, a dziąsła krwawią. Powodem tego może być zbyt intensywne szczotkowanie lub używanie zbyt ostrej szczoteczki do zębów. Pamiętaj także, że z upływem czasu dziąsła ulegają cofnięciu, co również przyspiesza odsłanianie szyjek zębowych. Jeśli zauważasz u siebie tego typu niepokojące objawy, zakup najbardziej miękką szczoteczkę do zębów. Podczas szczotkowania pilnuj, aby nacisk szczoteczki nie był zbyt mocny. Warto także zainwestować z czasem w elektroniczną szczotkę do zębów, która posiada specjalny program do mycia zębów nadwrażliwych. Zwracaj szczególną uwagę na to, by żeby były dokładnie oczyszczone – pozostały na nich osad i kamień mogą wzmacniać podrażnienie.