Domowe sposoby na dolegliwości menstruacyjne

Opiekun artykułu: nasty
Advertising
Domowe sposoby na dolegliwości menstruacyjne

Domowe sposoby na dolegliwości menstruacyjne

Nie wszystkie kobiety odczuwają bóle menstruacyjne, jednak można z czystym sumieniem przyznać, że większość tak, choć każda o innym natężeniu. Jeżeli jesteś jedną z kobiet co miesiąc borykających się z bólem, rozbiciem i dyskomfortem, który nie pozwala spokojnie myśleć, wiedz, że ten artykuł jest dla Ciebie. Do złagodzenia objawów przydadzą się nie tylko tabletki, ale także kilka domowych sposobów.

Advertising
Advertising
 • Rozgrzewanie ciała

  Rozgrzewanie ciała

  Bóle menstruacyjne spowodowane są kurczeniem się macicy, dzięki czemu może dojść do usunięcia krwi oraz reszty zbędnych elementów. Niestety, gdy ruchy te są mocne i intensywne, pojawia się ból. W związku z tym dobrze jest kłaść na podbrzusze ciepłe – ale nie gorące – okłady. Najwygodniejsze są okłady z termoforu wypełnionego ciepłą wodą, jednak tak samo dobrze sprawdzi się butelka z wodą rozwinięta w ręcznik. Już po 10 minutach czuć będzie wyraźną różnicę. Ciepły okład można przyłożyć również do krzyża, który często podczas miesiączki bywa obolały.

 • Delikatne ćwiczenia

  Delikatne ćwiczenia

  Jeżeli ból nie przykuwa do łóżka, można pokusić się o wykonywanie łagodnych ćwiczeń, które zmniejszą napięcie. Dobrze sprawdza się spacer i lekkie skłony. Niektóre pozycje z jogi także pozwalają na pozbycie się dolegliwości. Dodatkowo dotlenią organizm, co zawsze przydaje się w stanach bólowych.

 • Dieta na miesiączkę

  Dieta na miesiączkę

  W czasie miesiączki ważny jest również jadłospis. Są rzeczy, których lepiej unikać w trakcie comiesięcznych problemów. Kawa, mocna herbata powinny zostać ograniczone albo na kilka dni całkowicie zarzucone. Podobnie jest z ostrymi potrawami i przyprawami. Jeśli często dodaje się je do posiłków, lepiej na czas trwania okresu zmniejszyć ich ilość. Korzystniejsze jest jedzenie lekkich potraw i popijanie herbaty malinowej wpływającej kojąco na bóle. Dla psychicznego komfortu warto także zjeść czekoladę.

 • Zioła na bóle

  Zioła na bóle

  Poza malinami również inne zioła mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Malinowy napar warto pić już na tydzień przed miesiączką, co zapewni mniejszy ból lub pozwoli go uniknąć całkowicie poprzez zminimalizowanie skurczy. Innymi napojami o takim działaniu są napar z rumianku i herbata miętowa. Oba zioła są wykorzystywane przy leczeniu dolegliwości żołądkowych, polegających właśnie na nadmiernych skurczach jelit. Dla własnego komfortu warto wykorzystać ich łagodzące zdolności także w innym celu.