Jak przetrwać „kobiece dni”?
Jak przetrwać „kobiece dni”?
Mianem „kobiecych dni” określa się nic innego, jak po prostu miesiączkę. Choć urosły one do rangi poważnego schorzenia, zwłaszcza w oczach mężczyzn, to przecież każda z nas wie, że co miesiąc trzeba je po prostu jakoś przeżyć. Znoszenie dolegliwości, które im towarzyszą, w dużej mierze jest indywidualne, zależy od danej kobiety. Jedną z nas dotyka wiele różnych przypadłości, inne znoszą okres bez większego trudu. Te z Pań, które drżą na samą myśl o przyjściu „kobiecych dni”, powinny przeczytań poniższe porady. Znajdą w nich sposoby, jak sobie podczas nich nieco ulżyć.
Ból miesiączkowy i inne objawy
Głównym skutkiem ubocznym każdego okresu jest po prostu ból miesiączkowy, który towarzyszy większości kobiet. Nie dotyczy on jednak, jak czasami sądzą mężczyźni, tylko i wyłącznie podbrzusza. Wiele Pań boli także krzyż i głowa, co nie ułatwia godnego znoszenia miesiączki. Niestety, niektóre kobiety są także nękane przez inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak biegunka, mdłości czy też brak apetytu lub wręcz przeciwnie, nadmierną chęć jedzenia.
Tabletka przeciwbólowa
Najprostszym sposobem na złagodzenie bólu miesiączkowego jest po prostu tabletka przeciwbólowa. Zadziała ona rozkurczowo na brzuch, ale pomoże ci również z bólem krzyża oraz głowy. Pamiętaj, że aby tabletka miała najlepsze działanie, należy przyjąć ją wówczas, kiedy ból dopiero co się zaczął – nie czekaj, aż bardzo się nasili. Nie zapomnij jednak, aby nie przesadzać z tabletkami i przyjmować je tylko od czasu do czasu, na przykład w dwa pierwsze i najgorsze dni.
Ruszać się?
Zapewne pamiętasz, jak na lekcjach wychowywanie fizycznego ty i twoje koleżanki zgłaszałyście tzw. „enki” z powodu niedysponowania. I całkiem słuszne, gdyż wzmożony ruch w pierwszy dzień miesiączki nie jest wcale dobry. Powinnaś wówczas ograniczyć aktywność fizyczną do minimum. Jednak wcale nieprawdą jest, iż taki stan powinien trwać przez kolejne dni okresu. Wręcz przeciwnie, wówczas jak najbardziej możesz uprawiać sport, a zwłaszcza ten, który wspomoże twoje mięśnie krzyżowe oraz brzucha, na przykład jogę.
Termofor
Na bóle miesiączkowe pomoże ci także termofor. Pierwszego czy drugiego dnia miesiączki, kiedy dolegliwości są bardzo silne, wówczas jak najbardziej możesz położyć się i zrobić sobie taki ciepły okład. Nie powinien on jednak trwać więcej niż około 15 – 20 minut, gdyż twoje krwawienie może nasilić się i stać się jeszcze bardziej nieznośne.
Aromatyczny masaż brzucha
Na ból miesiączkowy brzucha bardzo dobrze zrobi ci także masaż. Wystarczy, że trzy – cztery krople olejku lawendowego wymieszasz z balsamem do ciała lub oliwką dla dzieci i taką mieszankę wmasujesz sobie w obolały brzuszek. Pamiętaj, żeby wykonywać delikatne okrężne ruchy wokół pępka. Możesz również poprosić swojego partnera o wykonanie takiego masażu, będzie ci wówczas znacznie przyjemniej.