Sposoby na ograniczenie apetytu na słodkie przysmaki
Sposoby na ograniczenie apetytu na słodkie przysmaki
Cukier i sól zawsze znajdowały się na czarnej liście produktów, które powodują tycie lub nie pozwalają zrzucić zbędnych kilogramów. O ile na sól rzadko ma się ochotę, o tyle na cukier bardzo często i już sama chęć jest niebezpieczna dla osiągnięcia albo utrzymania prawidłowej wagi. Zazwyczaj prowadzi do zjedzenia czegoś słodkiego raz, drugi, kolejny, powodując nie tylko przyrost kilogramów, ale i domaganie się przez organizm coraz większych dawek słodzonych produktów.
Woda zamiast ciastka
Popijanie wody skutecznie hamuje chęć na słodkie. Mogą to być wody smakowe, chociaż najlepsza jest zawsze niegazowana. Jeżeli ktoś nie przepada za samą wodą, może do niej dodać trochę soku z cytryny lub z innego owocu. Zmieni to delikatnie smak wody, doda jej witamin oraz słodkawego posmaku, który skutecznie oszuka organizm. Dodatkowo jest to zdrowsze niż picie słodzonych soków.
Zaczynaj od śniadania
Wyjście z domu bez śniadania jest dietetycznym błędem. Pusty żołądek prędzej czy później będzie domagał się uzupełnienia, najlepiej czymś, co zapewni mu zastrzyk energii. Tym czymś są zazwyczaj słodycze lub tłuszcz, co powoduje sięganie po batoniki w ramach śniadania. Żeby tego uniknąć, warto zjeść chociaż jedną kanapkę z cienką warstwą masła, szynką i pomidorem. Zapewni to organizmowi zastrzyk tłuszczu i nie doprowadzi do gwałtownego spadku cukru. Aby jeszcze lepiej się przed tym zabezpieczyć, można zjeść bogatą w białko jajecznicę.
Słodki smak
Organizm daje się oszukiwać, więc nie trzeba od razu, gdy tego zachce, sięgać po ciastka i cukierki. Można na bieżąco dostarczać mu posmaku słodkości, która nie wpływa negatywnie na wagę. Dodatkowo pozwala cieszyć się produktami lekko słodzonymi, a nie bezsmakowymi. Do produktów, których można w taki sposób używać, należą miód oraz cynamon. Miodu należy używać z rozwagą, ponieważ jest on bardzo słodki i wbrew powszechnej opinii również tuczy, natomiast cynamon bywa nieoceniony. Można nim słodzić niemal wszystkie produkty, łącznie z kawą. Jest niskokaloryczny, słodkawy, a do tego ma wpływ na zbijanie złego cholesterolu i wspomaganie naczyń krwionośnych.
Postaw na owoce
W zmniejszeniu apetytu na słodkie pomagają owoce, chociaż trzeba jeść je z rozwagą. Jedno jabłko lub jedna pomarańczka dziennie dostarczają witamin oraz cukru na cały dzień. Nie powinno się jednak zjadać większych ilości, ponieważ choć hamują chęć sięgnięcia po czekoladę, same również zawierają cukier, którego zbyt duża ilość może doprowadzić do przybrania na wadze. Jeżeli chce się jeść więcej, wówczas dobrze jest zdecydować się na owoce kwaśne, w tym kiwi i grejpfruta.
Dużo śpij
Zdanie „sen to zdrowie” nie jest przekłamane. Znany jest dobry wpływ snu na skórę, ma on także istotny wpływ na zmniejszenie odczuwania głodu. Udaje się to jednak tylko wtedy, kiedy śpi się minimum siedem godzin dziennie. Im mniej snu, tym większym zaburzeniom ulegają hormony odpowiedzialne za trawienie i głód. Brak ich stabilizacji sprawia, że częściej ma się ochotę na słodycze, które pomagają w funkcjonowaniu mózgu.