Sposoby na nadmierną potliwość
Sposoby na nadmierną potliwość
Pachy, ręce, stopy, plecy, brzuch... niezależnie od części ciała nadmierna potliwość doskwiera tak samo. Przede wszystkim powoduje dyskomfort. Sprawia, że nawet krótkie wyjście – zwłaszcza w upalny dzień – staje się powodem stresu. To dodatkowo wprawia w ruch gruczoły potowe, powodując jeszcze bardziej widoczne efekty. Często osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem się, ograniczają swoje kontakty towarzyskie w obawie przed plamami na ubraniach, podawaniem komuś innemu mokrej dłoni czy zapachem, który towarzyszy potliwości. Nie jest to jednak najlepszy sposób, ponieważ to krok do depresji. Z nadmiernym poceniem się można walczyć, nawet we własnym domu.
Szałwia
Znana przede wszystkim jako środek do płukania podrażnionego gardła, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co można wykorzystać nie tylko przy przeziębieniu, ale właśnie przy hamowaniu pocenia. Można pić jedną szklankę szałwii dziennie, ponieważ hamuje ona nadmierne działanie gruczołów potowych. Równie dobrze sprawdzają się kompresy z szałwii polegające na przemywaniu miejsc, które szczególnie się pocą, gazą nasączoną wywarem szałwiowym, co odkaża, łagodzi podrażnioną potem skórę i działa relaksująco.
Rumianek
Łagodzące działanie rumianku doskonale nadaje się do zapobiegania nadmiernemu poceniu. Można go pić, jak i stosować od zewnątrz, czyli przygotowywać sobie kąpiele rumiankowe. Przygotowanie takiej kąpieli jest bardzo proste, ponieważ do jej wykonania nie potrzeba świeżego rumianku, lecz rumiankowej herbaty ekspresowej. Wystarczy wysypać zawartość trzech torebek takiej herbaty do miski, zalać litrem wrzątku i zostawić na 15 minut do zaparzenia, przecedzić i wlać do wanny przygotowanej do kąpieli. Poza hamowaniem pocenia rumianek równocześnie odkazi skórę.
Pomidorowa pomoc
Sok pomidorowy nie znajduje wielu amatorów, jednak ci, którzy go piją, mogą nie być obarczeni przykrościami związanymi z poceniem. Z tego powodu warto się przełamać i zacząć pić sok pomidorowy. Na początku jego codzienna dawka powinna być duża, nawet siedem szklanek soku dziennie, jednak po dwóch tygodniach można ograniczyć się do jednej. Pocenie zmniejszy się w znacznym stopniu, a do tego zapewni się organizmowi cenne witaminy.
Myj się warzywami
Warzywa mogą służyć nie tylko do jedzenia, o czym powinny przekonać się osoby walczące z potem. Można z nich przygotować gąbkę warzywną. Wystarczy drobno pokroić natkę pietruszki, szpinak, sałatę. Taką mieszankę należy zawinąć w gazę i myć nią skórę pod pachami. Niekonwencjonalny, lecz skuteczny sposób.
Śpij spokojnie
Niektóre osoby nie pocą się intensywnie w dzień, lecz skarżą się na dokuczliwe pocenie nocne, które sprawia, że budząc się, czują się jak po wyjściu z wody. Żeby temu zapobiec, trzeba zadbać nie tylko o przewiewną pościel oraz piżamę, ale również o uspokojenie organizmu tuż przed snem. Nie trzeba tego robić, łykając tabletki. Wystarczą zioła, a dokładniej melisa. Wypicie filiżanki naparu godzinę przed snem spowoduje uspokojenie, zapewni wewnętrzny relaks oraz brak problemów z zasypianiem, które często wzmagają pracę gruczołów potowych.