Jakie są symptomy niedoczynności tarczycy?

Opiekun artykułu: teterycz
Advertising
Jakie są symptomy niedoczynności tarczycy?

Jakie są symptomy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny, co powoduje, że nie zawsze lekarz jest w stanie zdiagnozować chorobę po pierwszym badaniu. Wynika to z faktu, że na problemy z tarczycą i wytwarzanymi przez nią hormonami mogą być spowodowane przez zaburzenia ogólne gospodarki hormonalnej, niedobory jodu, chorobę Hashimoto, napromieniowanie odcinka szyjnego w czasie leczenia chemioterapią przy leczeniu chorób nowotworowych, zapalenie tarczycy, polekowe zaburzenia pracy tarczycy. Różne przyczyny powodują także różne objawy, które z jednej strony pomagają postawić diagnozę, z drugiej utrudniają to.

Advertising
Advertising
  • Przybieranie na wadze

    Przybieranie na wadze

    Jednym z częstszych objawów niedoczynności tarczycy jest przybieranie na wadze nawet pomimo braku apetytu. Osoba, u której choroba zaczyna się rozwijać, często jest zdziwiona, że kilogramów przybywa mimo niewielkiej chęci do jedzenia lub nawet stosowania aktualnie diety odchudzającej. Przyrost wagi i poczucie „puchnięcia” ciała jest powiązane również z zatrzymywaniem wody w organizmie – kolejnym objawem niedoczynności tarczycy – co odczuć można szczególnie w okolicach łydek i kostek oraz brzucha. Większą masę ciała można zaobserwować także w okolicy ramion i szyi, którą zaczyna ozdabiać podwójny podbródek. Dołki nad obojczykami zanikają, a twarz wydaje się bardziej nalana i opuchnięta.

  • Nadmierne zmęczenie

    Nadmierne zmęczenie

    Rozwój choroby ujawnia się także poprzez nadmierne zmęczenie, niekoniecznie powiązane z wykonywanymi w ciągu dnia czynnościami. Zmęczenie towarzyszy cały czas, nawet po dłuższym nocnym wypoczynku. Wraz z nim pojawia się apatia i niechęć do podejmowania pracy zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

  • Nadmierna senność

    Poza zmęczeniem, które odbiera siły do życia, może pojawić się też senność. Chęć spania przy niedoczynności tarczycy jest tak silna, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ chory ma wrażenie, że mógłby przespać całe życie.

  • Problemy z zaparciami

    Problemy z zaparciami

    Nadmierny przyrost wagi w stosunku do przyjmowanego pokarmu to nie jedyny problem z układem pokarmowym jaki jest odczuwany przy niedoczynności tarczycy. Mogą pojawić się zaparcia, trwające 2 – 3 dni lub nawet dłużej, powodujące dyskomfort oraz dolegliwości bólowe.

  • Małe libido i trudna ciąża

    Małe libido i trudna ciąża

    Niedoczynność tarczycy, jak każdy problem powiązany z hormonami, może powodować zaburzenia w sferze seksualnej u obu płci. W znaczący sposób spada libido, czyli ochota na seks i inne czynności seksualne. Dodatkowo u kobiet dochodzi do trudności z dojściem do zapłodnienia oraz z donoszeniem ciąży, a u mężczyzn impotencją.

  • Problemy z pamięcią

    Choroba daje się również odczuć w sferze umysłowej, ponieważ można zaobserwować znacznie słabszą pamięć, jak i problemy z koncentracją. Myśli rozbiegają się, rzeczy, o których mówiono przed chwilą, znikają z pamięci, częściej sięga się do pomocniczych notatek oraz karteczek.